Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » C.M. Brazilia 2014: Olanda-Costa Rica 4-3 dupa loviturile de departajare

C.M. Brazilia 2014: Olanda-Costa Rica 4-3 dupa loviturile de departajare

olanda costa rica tim kruli Olanda a reusit calificarea in  semfiinale, dupa un joc ce a avut nevoie de doua reprize de prelungiri si lovituri de departajare, portarul de rezerva Tim Krul, intrat in minutul 120, reusind sa apere doua lovituri de la 11 metri.

In ultimul sfert de finala de la Campionatul Mondial din Brazilia s-au intalnit, pe Arena Fonte Nova din Salvador, Olanda si Costa Rica, “portocala mecanica” fiind favorita acestei intalniri. Costaricanii au pornit si de aceasta data ca “victime sigure”, dar din nou formatia americana a surprins in mod placut.

Cum era de asteptat, olandezii au domeniat teritorial partida, avand si cele mai mari ocazii de gol. Mai intai, in minutul 21, Robin van Persie suteaza din unghi, portarul Taylor Navas avand prima interventie salutara a acestei partide. Memphis Depay si-a incercat si el norocul, cam din aceeasi pozitie cu van Persie, dar din nou se remarca Navas. Apoi, Wesley Sneijder are si el o oportunitate de a marca, din lovitura libera, sutul sau fiind respins cu un reflex uluitor de portarul costarican.

Repriza secunda a avut acelasi tipar, olandezii bifand alte mari oportunitati de gol. Trupa lui Louis van Gaal a dominat categoric dupa minutul 80, cautand golul calificarii in semifinale. Wesley Sneijder executa aproape perfect o lovitura libera de la marginea careului costarican, din unghi, poartul Navas este batut dar mingea loveste stalpul drept al portii. Robin van Persie incearca iarasi golul cu un sut din unghi, dar iar se remarca Navas.

Ultimele minute au fost de cosmar pentru costaricani, care nu au reusit sa treaca de multe ori de jumatatea terenului. In minutul 89, Sneijder il gaseste excelent pe van Persie, atacantul lui Manchester United irosind o mare oportunitate, luftand practic din 5 metri dintr-un unghi favorabil. Acelasi Robin van Persie are ultima mare ocazie de gol in prelungirile celor 90 de minute regulamentare, sutul sau fiind respins de pe linia portii de Yeltsin Tejeda. Cu toata presiunea olandezilor, costaricanii au terminat miraculos la egalitate, meciul avand nevoie de doua reprize de prelungiri.

Costaricanii au parut ca au terminat de mult “benzina” imediat de la inceperea primei reprize de prelungiri, Ron Vlaar avand iarasi o mare ocazie de gol pentru olandezi, lovitura sa de cap fiind respinsa in extremis de inepuizabilul Navas. Costaricanii incep sa mai respire putin, olandezii nemaigasind culoare de gol pana in minutul 105. De mentionat ca in acest interval de timp, costaricanii nu au avut niciun sut pe poarta si niciun corenr.

Louis van Gaal schimba in sfarsit in compartimentul ofensiv, Bruno Martins Indi fiind inlocui de atacantul Klaas Jan Huntelaar. Atacantul olandez se face imediat remarcat, dar negativ, primind cartonasul galben dupa un contact aerian cu Navas. Apoi, aparent inexplicabil, jocul s-a schimbat brusc, costaricanii parca au prins viata reusind cateva zvacniri periculoase spre poarta lui Jasper Cillessen.  Marcos Urena are ocazia uriasa pentru americani, sutul sau pe contratac fiind respins de portarul olandez. Spre finalul partidei, Olanda mai bifeaza o ultima mare ocazie, Wesley Sneijder trimite din lateral un lob ce l-a invins pe Navas, dar mingea loveste bara transversala. Meciul se incheie cu o miscare surprinzatoare dar care avea sa fie decisiva a lui van Gaal, schimband portarii, Tim Krul intrand in locul lui Cillessen.  Costa Rica a rezistat 120 de minute in fata Olandei, care a ratat enorm in aceasta partida.

A urmat loviturile de departajare , costaricanii avand un rezultat pozitiv in optimi, cand au trecut la loviturile de la 11 metri de Grecia.

Egalitatea s-a pastrat si dupa prima serie de penalty-uri, Borges si van Persie executand precis. Bryan Ruiz nu a mai repetat reusita cu Grecia, trimitand slab si permitandu-i lui Krul sa intervina decisiv. Apoi, Gonzales si Bolanosa (pentru costaricani) si Robben, Sneijder si Kuyt (pentru olandezi) au marcat, Michael Umana fiind nevoit sa marcheze pentru costaricani. Krul este iarasi inspirat si apara sutul lui Umana, iar olandezii ajung in semifinale, dupa un joc in care portarul Navas parea de neinvins.

Asadar, se stiu cele doua semifinale, Brazilia-Germania si Argentina-Olanda, doua partide extrem de echilibrate intre reprezentative sud-americane si europene.