Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Ce infrangere! Stiinta Bacau – Rapid Bucuresti 22-41 (11-20)

Ce infrangere! Stiinta Bacau – Rapid Bucuresti 22-41 (11-20)

stiinta bacau rapid bucuresti handbal feminin In etapa a-III-a de handbal feminin Divizia A, Stiinta Bacau a suferit o infrangere categorica, la 19 goluri diferenta, in fata formatiei Rapid Bucuresti.

In partida disputata duminica la Sala Sporturilor Bacau, gazdele au rezistat 18 minute in fata rapidistelor, dar a urmat o perioada de 7 minute fara gol marcat, timp in care au primit 8 goluri. Oaspetele au incheiat prima repriza cu 9 goluri in fata, avantaj ce s-a marit considerabil si in partea a doua a jocului.

Rapid obtine o victorie categorica datorita unui joc eficient, spre deosebire de Stiinta Bacau, echipa ce si-a aratat limitele in ambele faza de joc.

De mentionat si forta ofensiva a echipei oaspete, 13 jucatoare punctand pe tabela, Roxana Bodirlau fiind cea mai prolifica marcatoare de la oaspete cu 8 reusite.

Pentru Stiinta, o infrangere la 19 goluri suferita pe teren propriu, in etapa a-III-a, pune semne serioase de intrebare cu privire la capacitatea acestei echipe de a oferi un parcurs onorabil in acest sezon de Divizia A de handbal feminin.

Stiinta Bacau: Ana Maria Miholca, Elizabeth Pastor, Elena Uricaru – Crina Croitoru (4 goluri), Monica Istoc, Ana-Maria Ciurariu (8), Laura Versescu (1), Oana Zaharescu, Iuliana Faig (4), Diana Rau, Alina Buca (1), Anca Manole, Alexandra Ciorata, Cornelia Tocu, Adriana Chelaru (4). Antrenor principal: Costel Oprea.

Rapid Bucuresti: Andreea Arghir,  Ioana Simion - Iulia Mocanita, Ana Chirigiu (4), Mihaela Doica (1), Andreea Petre (1), Florica Mitrea (2), Andreea Cruceanu (2), Cristina Niculae (5), Alexandra Balan (3), Roxana Bodirlau (8), Alina Gheorghe (2), Ramona Geana (1), Alina Dobrin (4), Andreea Ivan (3), Dana Binescu (5). Antrenor principal: Adriana Milea.

Arbitri: Georgiana Lungu, Mihaela Paraschiv.