Home » Fotbal, National » CFR Cluj – Dinamo 2-1 (1-1). Clujenii reusesc golul victoriei in minutul 83

CFR Cluj – Dinamo 2-1 (1-1). Clujenii reusesc golul victoriei in minutul 83

cfr cluj CFR Cluj revine de la 0-1, dupa ce a primit gol in minutul 3, reusita de 3 puncte a gazdelor avand loc in minutul 83, autor Guima.

CFR Cluj si Dinamo s-au intalnit pe stadionul “Constantin Radulescu”, sambata seara, in cadrul etapei cu numarul 11 a Ligii 1 la fotbal.

Dinamo deschide surprinzator scorul, in minutul 3, dupa o actiune fulger finalizata cu un sut splendid la coltul lung, din afara careului, de catre Valentin Lazar.

Replica gazdelor vine rapid, cu doua mari ocazii, ambele irosite de Mirko Ivanovski, la cea de-a doua oportunitate jucatorul clujenilor il fenteaza pe Marc dar sutul sau trece pe langa poarta.

Dinamovistii devin iar periculosi, in minutul 16, cand reluarea cu capul a lui Kamil Bilinski loveste bara portii lui Felgueiras. Doua minute mai tarziu, lucrurile se complica pentru oaspeti, dupa ce gazdele primesc un penalty la faultul lui Barboianu asupra lui Ionut Larie. Georgianu Giorgi Chanturia isi asuma responsabilitatea de la punctul cu var si egaleaza cu un sut precis, desi portarul Marc a fost aproape de o parada inspirata.

Nici nu se reia bine jocul ca formatia clujeana are o mare oportunitate de gol, la reluarea din prima a lui Ivanovski, dar mingeal loveste stalpul din stanga portii lui Marc.

Dinamo este iar periculoasa al poarta gazdelor, dar acelasi Bilinski mai “bifeaza” o bara, in minutul 37, dupa ce a incercat o executie cu un sut puternic la coltul scurt.

Jucatorii par mai calmi in repriza secunda, prima ocazaie importanta avand loc in minutul 77, cand Rotariu (intrat in minutul 69 in locul lui Bilinski), nu reuseste sa-l invinga intr-o situatie de 1 la 1 cu portarul Felgueiras.

Desi jocul parea “inchis” gazdele reusesc sa marcheze golul victoriei in minutul 83, centrarea lui Ionut Larie fiind reluata decisiv cu capul de Bruno Guima.

Partida se incheie cu scorul de 2-1 pentru gazde, iar CFR Cluj reuseste sa egaleze Steaua Bucuresti, ambele formatii avand 25 de puncte, cu mentiunea ca stelistii au un meci mai putin disputat.