Home » Handbal, National » CSM Bucuresti – Energetic Ramnicu Valcea, in finala Camionatului National de handbal junioare 1. Vezi rezultatele inregistrate sambata, 02.05.2015

csm bucuresti Sambata, la sala LPS Cluj-Napoca, s-au disputat partidele pentru locurile de clasament 5-8, fiind urmate de cele doua semifinale ale Turneului Final de Campionat National la handbal junioare 1.

In primul joc al zilei, s-a desfasurat partida pentru stabilirea locurilor 7-8, intre LPS Roman si CSS Dinamo Brasov, o reeditare de la Turneul Semifinal, formatia din Brasov impunandu-se atunci in fata echipei moldovene. Brasovencele au inceput mai bine intalnirea de la Turneul Final, au condus cu 10-7, dar romascancele egaleazala 12, preluand apoi conducerea. Moldovencele au condus la pauza cu 7 goluri, 25-18, dinamovistele reducand diferenta la doar doua goluri, in minutul 52, 38-40. Finalul de meci apartine echipei romascane, care se impune in acest meci “nebun”, cu 89 de goluri marcate.

In partida urmatoare, pentru locurile 5-6, Marta Baia Mare s-a impus la 13 goluri diferenta, 37-24.

Au urmat apoi cele doua semifinale, prima intalnire disputata fiind intre Energetic Ramnicu Valcea si Universitatea Resita, surpriza placuta a acestui Turneu Final. Cu un lot format din doar 8 jucatoare de camp, resitencele au lasat si de aceasta data o impresie placuta.

Universitatea a condus cu 7-3, dar Energetic a egalat la 8, iar din acel moment s-a mers cap la cap pana in ultimul minut de joc. In acest ultim minut, Ramnicu Valcea marcheaza golul de 35-34, iar echipa din Resita a repus rapid de la mijlocul terenului. Pentru a evita o situatie de unu la unu, Florentina Craiu o faulteaza pe jucatoarea de la Resita care plecase cu mingea pe atac, iar arbitrul este nevoit sa dicteze eliminare directa, ceea ce inseamna ca Florentina nu va juca in meciul urmator, conform regulamentului. Resitencele nu reusesc sa marcheze la ultima actiune de joc, iar Energetic Ramnicu Valcea castiga la limita, fiind prima echipa calificata in marea finala.

In ultimul joc al zilei, CSM Bucuresti (foto) a intalnit Activ Plopeni si acesta avand sa fie un meci echilibrat. Bucurestencele au condus in majoritatea timpului de joc, dar echipa din Plopeni a dat semne de revenire in repriza secunda. Totusi, echipa din capitala se impune cu scorul de 27-25, fiind cea de-a doua echipa calificata in finala.

Iata rezultatele inregistrate sambata la Turneul Final de handbal junioare 1:

Pentru locurile 7-8

LPS Roman – CSS Dinamo Brasov   48-41 (25-18)

Pentru locurile 5-6

Marta Baia Mare – CSS Odorheiu Secuiesc   37-24 (14-11)

Semifinale

Energetic Ramnicu Valcea – Universitatea Resita 35-34 (17-17)

Activ Plopeni – CSM Bucuresti 25 -27 (9-14)

Asadar, in finala competitie se intalnesc Energetic Ramnicu Valcea, echipa ce s-a impus in toate partidele disputate pana acum la Turneul Final,  si CSM Bucuresti, echipa antrenata de Costica Buceschi, din care face parte si campioana mondiala la junioare, Bianca Bazaliu. Finala este programata duminica, cu incepere de la ora 13.00, la Sala Sporturilor “Horia Damian”.