Home » Bacau, International, Locale, Volei » Cupa CEV, volei feminin: Ne-am aratat limitele! Stiinta Bacau – Dinamo Krasnodar 0-3

Cupa CEV, volei feminin: Ne-am aratat limitele! Stiinta Bacau – Dinamo Krasnodar 0-3

stiinta bacau dinamo krasnodar volei feminin cupa cev Bacauancele au pierdut partida de pe teren propriu din prima mansa a sferturilor de finala ale Cupei CEV, fiind invinse de detinatoarea trofeului, Dinamo Krasnodar.

Stiinta Bacau a intalnit un adversar foarte puternic in sferturile de finala ale Cupei CEV,  pe castigatoarea competitiei din 2015, Dinamo Krasnodar.

Rusoaicele nu au impresionat la inceputul meciului, bacauancele conducand in dese randuri pe tabela. De la 13-13, adversarele au marit ritmul, intrand cu 3 puncte avantaj la cel de-al doilea time-out, 16-13, castigand setul la 6 puncte diferenta, 25-19.

Actul secund a avut acelasi scenariu, rusoaicele fiind din nou in avantaj la cel de-al doilea time-out tehnic, 16-12. Bacauancele au reusit 4 puncte consecutive, egaland la 16, dar n-au mai avut puterea sa reziste pe final de set, pierzand cu aceeasi diferenta ca in primul act, 19-25.

Setul 3 a inceput bine pentru gazde, care conduceau cu 8-5 la primul time-out tehnic. Rusoaicele au egalat imediat la 8, echilibrul fiind pastrat pana la scorul de 12-12. Din nou echipa bacauana nu reuseste sa tina ritmul impus de oaspete, iar echipa din Rusia se impune si in cel de-al treilea set, cu 25-18.

Asadar o infrangere usturatoare in prima mansa, cu 0-3 pe propriul teren, desi echipa bacauana a avut si momente bune de joc. Bacauancele au vrut, au incercat, dar n-au reusit sa produca surpriza. Rusoaicele au gresit mult la inceput, dar au fost mai agresive in atac pe tot parcursul meciului, avand si 3 jucatoare de exceptie, Natalia Malykh,  Tatiana Kosheleva si Marina Maryukhnich.

Mansa retur va avea loc in deplasare, pe 28 ianuarie, dar avantajul rusoaicelor e echivalent cu calificarea in faza urmatoare a competitiei.

Stiinta Bacau: Echipa de start – Ioana Baciu, Denisa Rogojinaru, Cristina Cazacu, Tatiana Lupu, Sabina Moisa, Claudia Gavrilescu, Mihaela Albu (libero). Au mai jucat: Lorena Ciocian, Crina Baltatu si Irina Radu.