Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » Cupa Mondiala, Brazilia 2014: Franta-Elvetia 5-2. Ploaie de goluri pe Arena Fonte Nova din Salvador

Cupa Mondiala, Brazilia 2014: Franta-Elvetia 5-2. Ploaie de goluri pe Arena Fonte Nova din Salvador

franta elvetia 5-2 Vineri seara, Franta a avut un “apetit” mare in ofensiva, marcand 6 goluri ( 5 validate de arbitru) in poarta elvetienilor, in cadrul etapei a doua din grupa E.

Franta a dominat partida cu cealalta echipa europeana din grupa, marcand 3 goluri in prima repriza. Olivier Giroud deschide scorul in minutul 17, dupa o reluare cu capul, pentru ca un minut mai tarziu, Blaise Matuidi sa marcheze pentru 2-0, cu un sut la coltul scurt din pasa lui Benzema. In minutul 31 avea sa se intample o faza ciudata, Benzema scoate un penalty executat tot de el, portarul Benaglio respinge, Mathieu Debuchy urmareste mingea dar trimite in bara cu poarta goala. Avea sa fie totusi 3-0 la pauza, dupa un contraatac scoala realizat de francezi, pasa Raphael Varane in adancime la Olivier Giroud iar acesta il gaseste excelent pe Mathieu Valbuena care indeplineste o simpla formalitate.

Partea a doua avea sa fie si mai animata cu 4 goluri marcate cate 2 reusite de fiecare echipa. Franta continua ofensiva si mai marcheaza prin Benzema (min.67) si Sissoko (min. 73) pentru un 5-0 necrutator. Elvetienii au mai multa inspiratie in ultimele 10 minute de joc marcand si doua goluri. Mai intai, Demaili inscrie din lovitura libera cu un sut la firul ierbii ce a pacalit zidul, pentru ca 6 minute mai tarziu Xhaka sa puncteze pentru 2-5. Francezii mai marcheaza o data, prin Benzema, dar golul nu este validat pentru ca s-a marcat dupa fluierul final al arbitrului.

Franta acumuleaza 6 puncte in grupa F si arata o echipa foarte omogenia cu multa pofta de gol.