Home » Cupa Mondiala Brazilia 2014, Fotbal, International » Cupa Mondiala Brazilia 2014: Italia – Costa Rica 0-1. Costaricanii mai inving o campioana mondiala la acest Turneu Final

Cupa Mondiala Brazilia 2014: Italia – Costa Rica 0-1. Costaricanii mai inving o campioana mondiala la acest Turneu Final

italia costa rica 0-1 Dupa ce a trecut cu 3-1 de Uruguay in prima etapa, Costa Rica a reusit surpriza si in meciul cu puternica echipa italiana, singurul gol al partidei fiind marcat de Bryan Ruiz in minutul 44.

In ultimul joc din etapa a doua a grupei D s-au intalnit Italia si Costa Rica, cele doua echipe avand cate 3 puncte dupa primul joc disputat.

Desi Costa Rica a invins in prima etapa reprezentativa Uruguayului, se preconiza un meci mult mai dificl in fata campioanei mondiale din 2006.

Jocul a devenit spectaculos dupa primele 30 de minute cand au aparut marile ocazii. Mario Balotelli are prima mare ocazie, in minutul 31, cand atacantul lui AC Milan a scapat spre poarta costaricanilor, dar lobul sau nu a nimerity cadrul portii. Balotelli mai are o ocazie, doua minute mai tarziu, sutul sau puternic fiind respins de portarul Keylor Navas. Costaricanii au sansa lor in minutul 42, dar Oscar Duarte trimite cu capul peste poarta. Un minut mai tarziu, Italia scapa fara sanctionarea un penalty la faultul in careu al lui Giorgio Chiellini la Joel Campbell. Totusi, costaricanii aveau sa treaca la conducere in minutul 44, cand Bryan Ruiz trimite cu capul spre poarta, mingea loveste bara transversala si depaseste apoi linia portii.

Italienii nu au gasit solutii in partea a doua a jocului, practicand un joc modest de asteptare cu putine oportunitati de gol. Se termina 1-0 pentru costaricani, care au asigurata calificarea in optimile Campionatului Mondial din Brazilia.  Batalia se da pentru locul 2, intre Italia si Uruguay, cele doua echipe intalnindu-se in meci direct in ultima etapa.

Acest joc lasa si un gust amar Anglia, care este eliminata din acest Turneul Final, ultimul meci cu Costa Rica fiind doar de onoare si palmares.

Etichete:, , , , , , , , ,