Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Cupa Municipiului Bacau: Dinamo-HC Vaslui 26-28. Stiinta M.D. Bacau-AHC Calarasi 29-28

Vineri, 22 august, s-au disputat cele doua semifinale din Cupa Municipilui Bacau, HC Vaslui si Stiinta M.D. Bacau reusind calificarea in finala mare.

dinamo bucuresti hc vasluiIn primul joc al serii s-au intalnit Dinamo Bucuresti si HC Vaslui, echipa bacauanului Sandu Iacob.
Cele doua echipe au demonstrat ca inca mai sunt in faza de pregatire, in prima repriza avand loc numeroase greseli neprovocate, de ambele tabere. Dinamo a condus cu 2-0, vasluienii au marcat de 4 ori la rand, apoi jocul a inceput sa fie echilibrat, prima repriza terminandu-se la egalitate, 13-13. Si cea de-a doua repriza a avut acelasi ritm, niciuna dintre formatii nereusind sa se distanteze decisiv pe tabela pana in minutul 55, cand scorul era egal 24. In Vasluienii sunt mai atenti atat in aparare cat si in atac si au reusit sa marcheze de 4 ori consecutiv, in 3 minute. Dinamovistii au parut ca nu forteaza spre final, reusind totusi sa mai diminueze avantajul moldovenilor. Partida se incheie cu victoria Vasluiului, o echipa aparent mica, dar foarte ambitioasa.Dinamovistul Alexandru Asoltanei a fost golgheterul partidei cu 9 reusite, in timp ce de la vasluieni, fostul jucator al Bacaului, Mihai Bujor, a marcat de 8 ori. De mentionat si aportul adus la victoria moldovenilor de catre portarului Bogdan Pralea, acesta avand multe interventii de reflex la atacurile dinamoviste.

Dinamo Bucuresti: Darius Makaria, Razvan Rapciuga, Pierre Ragot (1 gol), Chirut Adrian (2), Costel Manea, Alexandru Asoltanei (9), Rydergard Gustav (2), Bogdan Fuica, Ionut Irimus, Dan Savenco (2), Adrian, Balut, Nitu Laurentiu (2), Ciprian Sandru (4), Marius Mocanu (2), Jacov Vrankovic (2).  Antrenor principal: Sebastian Bota.

HC Vaslui: Bogdan Pralea, Alin Plesca, Marius Ragea (2 goluri), Sandu Iacob (2), Mihai Bujor (8), Marius Ignat, Gabriel Cotinghiu (1), Calin Hagiu (3), Gabriel Bujor (5), Madalin Tutu (4), Andrei Bejinariu, Alin Rosu, Ioan Stan (1), Marocico Stefan, Valentin Anton, Marian Barac (1), Dragos Nedelcu. Antrenor principal: Leonard Bibirig.

stiinta md bacau-ahc dunarea calarasi In cel de-al doilea joc al zilei a crescut simtitor si numarul spectatorilor, veniti sa vada echipa bacauana la lucru, pentru prima data de la instalarea antrenorului spaniol Mateo Garralda.
Bacauanii au inceput foarte ambitiosi partida cu formatia Dunarea Calarasi, oaspetii fiind egali gazdelor doar la inceputul primei reprize (1-1, 2-2). Apoi, bacauanii au fost in permanenta la conducere, avand un singur gol avantaj in minutul 20, 10-9. A urmat o serie de 4 goluri pentru Stiinta, care a condus la pauza cu 15-12. Repriza secunda a fost mult mai echilibrata, iar in minutul 52 oaspetii trec pentru prima oara la conducere 25-24. Doua minute mai tarziu, gazdele erau conduse cu doua goluri, dar trupa lui Mateo Garralda revine in joc. Michelin Celestin, reuseste golul de 29-28 pentru bacauani iar oaspetii nu mai gasesc drumul spre gol in ultimul minut de joc. Francezul Celestin a fost si cel mai bun marcator pentru bacauani, cu 6 goluri marcate, in timp ce Florin Nicolae a punctat de 8 ori pentru Calarasi.

Stiinta M.D. Bacau: Raducu Tamas, Stefan Grigoras, Valeriu Erhan, Dragos Iancu (1 gol), Ionut Rotaru (4), Marius Bondar, Victor Vartic (5), Josep Gelma Masachs, Michelin Celestin (6), Mikk Pinnonen (2), Florin Dospinescu (2), Alexandru Tarata (2), Rares Paunica (2), Vladimir Carali (1), Martin Joahnnson,  Alin Campan (3), Tin Tokic (1). Antrenor principal: Mateo Garralda.

AHC Dunarea Calarasi: Mihai Coveianu, Gabriel Velea, Pavel Gurkovsky (3), Ionut Saulescu, Bogdan Soldanescu (4), Ghita Mateas (1), Mihailov Tsap (1), Razvan Gavriloaia (5), Iulian Andrei, Yan Vyszbovsky, Vadim Braznik, Silvian Amihaesei, Florin Nicolae (8), Roman Zacaciurin (1), Adi Mitrea (4), Anatoli Bulov, Oleg Kumogorodsky (1), Gabriel Voinea. Antrenor principal: Sabin Dacau.

Asadar, in finala mare a turneului de pregatire se vor intalni cele doua formatii din Moldova, meciul fiind programat cu incepere de la ora 13:00.

Etichete:, , , , , , , , ,