Home » Fotbal, National » Cupa Romaniei Timisoreana: Petrolul – Steaua 1-1. Alexandru Chipciu marcheaza golul egalizator la ultima actiune de joc.

petrolul Joi seara s-a disputat cea de-a doua semifinala a Cupei Romaniei la fotbal, mansa tur, intre Petrolul Ploiesti si Steaua Bucuresti, oaspetii reusind egalarea la ultime actiune de joc.

Cu doua victorii obtinute in campionat, petrolistii au abordat determinati intalnirea de pe stadionul “Ilie Oana”.

Mircea Rednic a avut inspiratia sa-si foloseasca noua achizitie pe Mohamed Tchite, jucatorul din Burundi avand sa contribuie decisiv la singurul  gol marcat de gazde. In minutul 22, burundianul se demarca la o lovitura libera executata de gazde si il invinge pe Arlauskis.

Stelistii pun mai multa presiune in ofensiva, dar nu reusesc sa-l invinga pe Peterson Pecanha. Mai mult, tot petrolistii sunt periculosi, in minutul 44, cand stelistul Alin Tosca atinge vizibil mingea cu mana, dar arbitrul Adrian Comanescu refuza penalty-ul pentru gazde.

La 4 minute de la reluare, gazdele au fost foarte aproape de 2-0, dar sutul lui Filipe Teixeira loveste stalpul din stanga al portii lui Arlauskis. Si stelistii sunt opriti de bara, in minutul 72, la reluarea cu capul al lui Chipciu din centrarea lui Cornel Rapa.

Acelasi Alexandru Chipciu avea sa salveze Steaua de la infrangere, marcand la ultima actiune de joc, din centrarea lui Tanase si recentrarea cu capul a lui Prepelita.

Asadar Steaua pleaca neinvinsa si gol marcat de pe “Ilie Oana” iar returul semifinalei Cupei Romaniei va avea loc pe 2 aprilie, pe stadionul Ghencea.

In cealalta semifinala, CFR Cluj si Universitatea Cluj au incheiat tot nedecis, 0-0.

Sursa foto: lpf.ro