Home » Bacau, Handbal, National » Derby-ul studentesc s-a incheiat nedecis. Stiinta Bacau – Stiinta Bucuresti 27-27

stiinta bacau stiinta bucuresti handbal feminin Cele doua formatii cu numele de Stiina s-au intalnit astazi in cadrul etapei a-X-a de handbal feminin Divizia A, Seria A, jocul terminanud-se la egalitate, 27-27, oaspetele egaland cu 6 secunde inainte de final.

Cele doua echipe au aratat un joc agresiv in faza de aparare si alert in ofensiva, cu multe actiuni la ambele porti. Cel mai mare avantaj a fost doar de 2 goluri pe tabela, 3-5 (min. 7) pentru oaspeti si  8-6 (min. 18) pentru gazde, prima repriza fiind incheiata nedecis, 13-13.

Bacauancele gestioneaza mai bine inceputul reprizei secunde, avand un avantaj de 3 goluri, 20-17, in minutul 42. Totusi, oaspetele nu au cedat si reusesc egalarea la 26, in ultimul minut de joc, un ultim minut cu multe evenimente.

Antrenorii bacauani solicita timeout, iar la reluare, Adina Carligeanu reuseste sa marcheze cu 20 de secunde inainte de expirarea timpului de joc. Bucurestencele repun repede si egaleaza prin Adriana Popescu cu 6 secunde inainte de final, profitand si de neatentia gadelor in aparare. Bacauancele nu mai au timp de un ultim atac si partida intre formatiile “studentesti” se termina nedecis, 27-27, un punct muncit de ambele echipe.

De mentionat punctul sensibil al formatiei bacauane care s- vazut si astazi, doar 3 reusite de la 7 metri dintr-un total de 7 acordate.

Adina Carligeanu (9 goluri) si Cornelia Tocu (7) au fost principalele marcatoare d ela gazde, in timp ce Marina Stancu (8 goluri) si Andreea Traila au fost cele mai prolifice marcatoare pentru oaspete.

Formatia oaspete a fost condusa de pe margine de antrenorul secund  Georgeta Guresoaie, in lipsa antrenorului principal numit in aceasta saptamana, Nicoleta Alexandrescu.

Stiinta Bacau: Bianca Anghelescu, Elizabeth Pastor – Madalina Rosu ( 2 goluri), Paula Ababei (3), Ana-Maria Ciuraru (1), Laura Versescu, Maria Paval, Adina Carligeanu (9), Lacramioara Cilici (5), Cristina Tat, Mirela Vilcu, Alexandra Ciorata, Cornelia Tocu (&), Alina Buca. Antrenori: Costel Oprea si Constantin Hornea.

Stiinta Bucuresti: Catalina Orbeanu, Catalina Calborea, Georgeta Guresoaie – Carla Puta, Adriana Popescu (2), Dana Leahu (2), Andreea Traila (7), Marina Stancu (8), Alexandra Balan, Marie Kanda, Georgiana Bratulescu (1), Oana Catrinoi (5), Lavinia Poterasi, Daniela Strat (2).

Etichete:, , , , , , , , , , , ,