Home » Fotbal, International » FC Barcelona obtine o victorie categorica in Cupa Spaniei

FC Barcelona obtine o victorie categorica in Cupa Spaniei

fc barcelona Barcelona a obtinut o victorie concludenta in prima mansa in optimile  Cupei Regelui, in fata formatiei Elche, catalanii marcand 5 goluri pe propriul teren.

FC Barcelona a jucat joi seara in Cupa Spaniei, cu vedetele Messi, Neymar si Suarez.

Primul gol a venit abia in minutul 35, dupa o presiune a gadelor si un joc de pase ce a degringolat total defensiva oaspetilor. Suarez a reusit pasa decisiva catre Neymar, brazilianul finalizand la coltul scurt din 7 metri. Golul 2 avea sa vina 5 minute mai tarziu, Suarez punctand tot cu un sut la coltul scurt. Scorul pauzei avea sa fie de 3-0, ultima reusita a reprizei avand loc in minutul 45, cand argentinianul Messi transforma o lovitura de la 11 metri.

Messi avea sa fie responsabil cu pasa decisiva la golul 4, o pasa pe culoar catre fundasul Jordi Alba, care il invinge din interiorul careului pe portarul Tyton. Tabela se inchide la 5-0 pentru catalani, Neymar reusind dubla in minutul 59, cu un sut torpila la coltul scurt, mingea lovind si bara transversala.

Asadar o victorie clara obtinuta de catalani, care sunt practic calificati inainde de jocul retur, pe terenul celor de la Elche.