Home » Handbal, International » Finala C.E. handbal feminin: Norvegia-Spania 28-25 (10-12). Norvegia, la cel de-al saselea trofeu continental castigat

norvegia campioana europeana Norvegia este pentru a sasea oara castigatoare a Campionatului European de handbal feminin, dupa ce s-a impus in finala in fata Spaniei, dar ibericele le-au surprins pe nordice in prima repriza.

Spania a dat o replica extrem de curajoasa in finala Campionatului European, desi pornea cu a doua sansa in fata campioanei europene de acum 4 ani. Ibericele au condus cu 10-5 in minutul 18, avand si un portar in mare forma pe Silvia Navarro. Portarul Spaniei, in varsta de 35 de ani si doar 1.69 m. , a distrus legenda ca pentru acest post este nevoie de talie, avand cateva interventii de exceptie in fata nordicelor. Totusi, campioana olimpica s-a mobilizat apoi pe faza defensiva, iar Spania a terminat prima repriza cu doar doua goluri avantaj, 12-10.

Nordicele se trezesc in repriza secunda si trec in avantaj in minutul 35, 16-15. Spania egaleaza la 18, dar Norvegia isi intra in ritm, avand 4 goluri avantaj cu 10 minute ramase de joc . Ibericele au continuat sa lupte, au redus diferenta la doar un singur gol, 26-25, dar norvegiencele si-au aratat experienta si au gestionat cerebral finalul de meci. De mentionat stilul caracteristic de arbitraj al surorilor Bonaventura, cu decizii greu de inteles in special in repriza secunda. Norvegia se impune in finala cu 28-25, pastrandu-si astfel titlul obtinut in anul 2010, in finala contra Suediei.

Linn Kristin Riegelhuth Koren si Nerea Pena,  au fost providentiale in ofensiva pentru echipele lor, cele doua jucatoare marcand cate 10 goluri in aceasta finala. Si Margaretha Solberg s-a evidentat in aceasta finala, inchizand poarta nordicelor in special in repriza secunda.

Sursa foto: huncro2014.ehf-euro.com

Etichete:, , , , ,