Home » Fotbal, International » Finala Campionatului Mondial de fotbal feminin Under 20: Germania-Nigeria 1-0, dupa 120 de minute de joc. Germania cucereste trofeul pentru a treia oara in istorie

germania campioana mondiala fotbal feminin under 20 Germania a castigat finala Campionatului Mondial de fotbal feminin under 20, singurul gol al partidei fiind marcat de Lena Petermann, in minutul 98.

In finala disputata duminica seara in Canada, pe Olympic Stadium din Montreal (transmisa in direct pe Eurosport) s-au intalnit Germania si Nigeria, principala favorita contra revelatiei de la acest turneu final.

Germania a impresionat inca din faza grupelor, cu un desen frumos de pase asemanator stilului impus de Joachim Low la campioana mondiala de fotbal masculin. De cealalta parte, Nigeria a crescut de la meci la meci, cel mai bun joc fiind de departe semifinala contra Coreei de Nord, castigata cu 6-2.

In finala, Germania a trimis mai multe suturi pe poarta, dar Nigeria a fost periculoasa prin jucatoarea numarul 1 a echipei, Asisat Oshoala, cea care a marcat si 4 goluri impotriva Coreei de Nord. Momentul cheie a avut loc in minutul 85, cand Oshoala trimite decisiv cu capul, dar coechipiera Loveth Ayila finalizeaza de pe linia portii, golul fiind anulat pe motiv de ofsaid la jucatoarea nigerianca.

In prelungiri, nemtoaicele aveau sa marcheze si singurul gol al partidei, in minutul 98. A fost o recuperare in ofensiva a Paulinei Bremer, care a patruns in careu si a pasat inapoi catre Lena Petermann, aceasta finalizand din 6 metri.

Africancele nu au avut solutii in atac, iar nemtoaicele castiga finala cu 1-0. Germania este la cel treilea titlu de campioana mondiala la fotbal feminin Under 20, precedentele reusite fiind in 2004 si 2010.

Frantuzoaicele si-au adjudecat medaliile de bronz, dupa ce au trecut in finala mica de Coreea de Nord, cu scorul de 3-2 (0-0).