Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Germania-Ucraina 2-0 (1-0). Mustafi si Schweinsteiger au marcat pentru campioana mondiala

germania ucraina Germania si Ucraina au  oferit cel mai spectaculos meci de pana acum de la Euro 2016, campioana mondiala impunandu-se cu 2-0 prin golurile lui Mustafi si Schweinsteiger.

In ultimul joc desfasurat duminica,  pe Stade Pierre Mauroy din Lille, campioana mondiala a debutat la acest turneu final, avand un meci dificil contra Ucrainei.

Desi a pornit cu sansa a doua, Ucraina a dat o replica puternica, avand si prima ocazie de gol, sutul lui Yevhen Konoplyanka fiind respins cu greu de Neuer.  Campioana mondiala  in exercitiu a jucat nemteste, nu a iesit in evidenta, in schimb a deschis scorul in minutul 19. A fost o lovitura libera de pe partea dreapta executata de Toni Kross, iar fundasul Shkodran Mustafi trimite decisiv cu capul la coltul scurt. Ucraina a continuat sa joace ofensiv, avand doua ocazii uriase de gol.  mai intai, in minutul 27, dupa un corner, Yevhen Khacheridi trimite periculos cu capul, dar Neuer are un reflex de zile mari.  Konoplyanka,  mai are o buna oportunitate de a marca, in minutul 38, cand Neuer este batut, dar Jerome Boateng salveaza miraculos de pe linia portii.

In repriza secunda s-au evidentiat cei doi portari, Neuer si Pyatov, ambii avand cate doua interventii providentiale, scorul ramanand de 1-0 pana in prelungiri. La ultima faza importanta din joc, nemtii reusesc un contraatac scoala, Mesut Ozil centreaza in careu, iar Bastian Schweinsteiger finalizeaza precis la coltul scurt din 7 metri.

S-a terminat 2-0 pentru Germania, dar rezultatul pare cam dur fata de desfasurarea jocului, Ucraina punand probleme serioase campioanei mondiale en-titre. De mentionat ca Germania este prima echipa de la acest Campionat European care se impune la doua goluri diferenta, toate victoriile de pana acum fiind obtinute la limita.

Germania-Ucraina 2-0 (1-0)
Shkodran Mustafi ’19, Bastian Schweinsteiger 90+2

Germania: Neuer – Howedes, Boateng, Mustafi, Hector, Khedira, Kroos, Müller, Özil, Draxler (Schürrle ’78), Götze (Schweinsteiger ’90). Antrenor: Joachim Löw.

Ucraina: Pyatov – Fedetskiy, Khacheridi, Rakitskiy, Shevchuk, Sydorchuk, Stepanenko, Yarmolenko, Kovalenko (Zinchenko ’74), Konoplyanka, Zozulya (Seleznyov ’66). Antrenor: Mykhailo Fomenko.

Posesia mingii: 63%-37%

Suturi spre poarta: 18-7

Suturi pe poarta: 9-3