Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Polonia – Irlanda de Nord 1-0 (0-0). Milik marcheaza singurul gol al meciului

polonia irlanda de nord 1-0 Polonia si-a dominat categoric adversarul din prima etapa, dar a obtinut doar o victorie la limita, singurul gol al intalnirii fiind marcat de atacantul Arkadiusz Milik, in minutul 51. Partida a fost arbitrata de Ovidiu Hategan, romanul fiind la debutul sau la un turneu final.

Pe Stade de Nice, Polonia si Irlanda de Nord s-au intalnit in primul joc al grupei C. Polonezii au dominat categoric partida, nord irlandezii preferand sa stea in defensiva. Prima ocazie importanta a venit in minutul 31, cand Milik, liber din 8 metri, nu a reusit sa cadreze sutul pe spatiul portii. Chiar daca a avut o posesie zdrobitoare a mingii, de 70 la suta, Polonia nu a reusit sa marcheze in prima repriza.

Arkadiusz Milik si-a luat revansa in repriza secunda, marcand singurul gol al intalnirii. Jakub Blaszczykowski a centrat de pe partea dreapta, iar Milik a trimis la coltul scurt, printre 2 fundasi nord-irlandezi. Dupa acest gol, tot Polonia a dominat teritorial, dar nu a mai fortat. Irlanda de Nord a avut prima oportunitate in aceasta intlanire de abia in minutul 71. La o greseala a fundasilor polonezi, Conor Washington a patruns in careu, dar portarul Wojciech Szczesny intervine salvator.

Partida s-a incheiat cu victoria la limita a polonezilor, care obtin prima lor victorie la turneul final de Campionat European. De mentionat si debutul lui Ovidiu Hategan, care a arbitrat aceasta intalnire, ajutat de asistentii Octavian Sovre si Sebastian Gheorghe si de arbitrii aditionali Alexandru Tudor si sebastian Coltescu.

In urmatoarea etapa, Polonia va intalni campioana mondiala en-titre, Germania, in timp ce Irlanda de Nord va  evolua contra Ucrainei.