Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Tara mica, dar inima mare! Portugalia – Islanda 1-1 (1-0)

Fotbal, Euro 2016: Tara mica, dar inima mare! Portugalia – Islanda 1-1 (1-0)

portugalia islanda 1-1 Islandezii reusesc surpriza in fata marii favorite a grupei F, terminand  la egalitate cu echipa lui Cristiano Ronaldo.

Portugalia pornea ca mare favorita in cel de-al doilea meci al grupei F, in fata Islandei, debutanta la un turneu final.

Pe Stade Geoffroy Guichard din Saint-Etienne, portughezii si-au dominat adversarul in prima repriza.

Nani a avut prima oportunitate de gol, din centrarea lui Cristiano Ronaldo, dar portarul Hannes Halldorsson respinge miraculos cu piciorul. Acelasi Nani nu a mai iertat in minutul 31, cand a reluat decisiv din 7 metri, din centrarea la firul ierbii a lui Andre Gomes.

Dupa pauza, Islanda a jucat mai avansat, reusind egalarea in minutul 50. Johann Gudmundsson a centrat de pe partea dreapta, iar Birkir Bjarnason a reluat spectaculos din vole. Desi Portugalia a fortat, islandezii nu au cedat luptand pentru fiecare minge. In ultimul minut de prelungiri, Portugalia a avut doua lovituri libere, ambele executate de Cristiano Ronaldo, dar de fiecare data zidul islandez s-a opus.

Asadar, mica Islanda incurca Portugalia, obtinand un punct la primul meci la un turneu final. Liderul grupei dupa prima etapa este Ungaria, cea care a invins cu 2-0 Austria in primul joc al zilei.