Home » Fotbal, International » Fotbal, Euro 2016: Uluitor!!! Anglia-Islanda 1-2 (1-2)

Fotbal, Euro 2016: Uluitor!!! Anglia-Islanda 1-2 (1-2)

islanda anglia 2-1 Anglia pornea ca mare favorita in fata Islandei, dar nordicii s-au mobilizat exemplar in optimile de finala, reusind victoria cu 2-1.

Anglia a castigat toate meciurile din calificari si intalnea in optimi o echipa la debut in fazele eliminatorii la un turneu final. Desi conform calculelor hartiei, toate atuurile erau de partea Angliei, Islanda a demonstrat ca fotbalul se joaca pe teren.

Pe Stade de Nice, Anglia a inceput bine meciul, primind  o lovitura de pedeapsa in minutul 4, la faultul portarului Hannes Thor Halldorsson asupra lui Raheem Sterling. Rooney a marcat si se parea ca Anglia are un meci usor cu Islanda. Totusi, nordicii au demonstrat inca o data ca nu au ajuns intamplator in optimi,  reusind imediat egalarea, dupa doar doua minute. A fost o aruncare lunga de la margine executata de echipa nordica, Kari Arnason prelungeste cu capul la Ragnar Sigurdsson, fundasul marcand ca un varf veritabil, din cadere, din interiorul careului mic. Englezii mai primesc inca o lovitura letala, in minutul 18,  portarul Hart scapand mingea in plasa la sutul lui Kolbeinn Sigthorsson.

Anglia nu are solutii nici in repriza secunda, cele mai mari ocazii aparatinandu-le tot islandezilor, de fiecare data Hart respingand in corner. Inimoasa echipa a Islandei s-a aparat bine pana la finalul meciului, reusind o performanta istorica, victoria la limita asigurand prezenta in sferturi de finala. Chiar daca acest rezultat este o surpriza privind istoricul acestor doua tari in fotbal, Islanda a meritat pe deplin victoria. Islandezii au fost pe tot terenul, au avut o pofta nebuna de joc, fiind pe departe cei mai muncitori de la acest Campionat European.

In sferturi, Islanda are o noua misiune imposibila (pe hartie), intalnind tara organizatoare, Franta.

Anglia-Islanda 1-2 (1-2)
Wayne Rooney ’4 (pen) – Ragnar Sigurdsson ’6, Kolbeinn Sigthorsson ’18

Anglia: Hart – Walker, Cahill, Smalling, Rose, Alli, Dier (Wilshere ’46), Rooney (Rashford ’87), Sturridge, Kane, Sterling (Vardy ’60). Rezerve: Forster, Milner, Lallana, Vardy, Clyne, Henderson, Stones, Wilshere, Barkley, Bertrand, Rashford, Heaton. Antrenor: Roy Hodgson.

Islanda: Halldorsson – Saevarsson, Arnason, Ragnar Sigurdsson, Skulason, Gudmundsson, Gylfi Sigurdsson, Gunnarsson, Birkir Bjarnason, Sigthorsson (Elmar Bjarnason ’76), Bodvarsson (Traustason ’89). Rezerve: Kristinsson, Hauksson, Hermannsson, Ingason, Finnbogason, Sigurjonsson, Theodor Elmar Bjarnason, Magnusson, Hallfredsson, Traustason, Gudjohnsen, Jonsson. Antrenori: Lars Lagerback si Heimir Hallgrímsson.