Home » Fotbal, International » Fotbal: Germania-Argentina 2-4. Iata rezultatele inregistratein in meciurile intertari-03.09.2014

germania argentina 2-4 Miercuri seara, cele doua finaliste s-au reintalnit intr-un meci amical disputat la Dusseldorf, de aceasta data Argentina fiind echipa victorioasa, cu 4-2, dupa ce sud-americanii au condus cu 40 in minutul 50.

A fost o partida total diferita fata de finala Campionatului Mondial din Brazilia, argentinienii practicand un fotbal mult mai agresiv in ofensiva, desi Lionel Messi nu a putut evolua din cauza unor dureri musculare.

Cel mai bun jucator de pe teren a fost argentinianul Angel Di Maria, care a contribuit decisiv la toate cele 4 goluri ale oaspetilor. In minutul 19, Aguero ajunge la o pasa la intalnire data de Di Maria si il invinge pentru prima data pe Neuer. Acelasi Di Maria paseaza decisiv la golul lui lamela din minutul 40, iar sud-americanii merg la cabine cu doua goluri avantaj. Acelasi Di Maria centreaza si la lovitura de cap a lui Federico Fernández, golul 3 venind la doar doua minute de la reluare. In minutul 50, Di Maria avea sa marcheze la randul sau, cu un sut cu stangul din pasa lui Pablo Zabaleta, iar tabela arata un neverosimil 0-4 pentru Argentina. Nemtii puncteaza de doua ori pana la finalul intalnirii, prin Schurrle (min.52) si Mario Gotze (min.78), dar sud-americanii obtin o victorie spectaculoasa pe taram german, campioana mondiala bifand prima infrangere in ultimele 15 luni.

Iata rezultatele inregistrate in cele 9 partide amicale intertari, disputate in data de 3 septembrie 2014:

Germania – Argentina   2-4 (0-2)

Anglia – Norvegia   1-0 (0-0)

Irlanda – Oman   2-0 (1-0)

Cehia – SUA   0-1 (0-1)

Danemarca – Turcia   1-2 (1-0)

Letonia – Armenia   2-0 (1-0)

Ucraina – Moldova   1-0 (0-0)

Lituania – Emiratele Arabe Unite   1-1 (1-0)