Home » Fotbal, International » Fotbal, La Liga: FC Barcelona se impune in campionatul Spaniei!!! Luis Suarez reuseste hattrick-ul in meciul cu Granada

barcelona Barcelona si Real Madrid s-au luptat in ultima etapa pentru suprematie in La Liga, catalanii obtinand un nou titlu de campioana dupa ce s-au impus cu 3-0 in deplasarea de la Granada, eroul serii fiind Luis Suarez, atacantul uruguayan reusind hattrick-ul.

FC Barcelona avea un punct avans in fata rivalei Real Madrid, dupa 37 de etape jucate in campionatul Spaniei. Cele doua echipe au disputat ultima etapa in deplasare, FC Barcelona la Granada si Real Madrid la Deportivo la Coruna.

A fost un duel la distanta intre Cristiano Ronaldo si Luis Suarez, atacantul portughez reusind dubla pentru Real Madrid, in doar 25 de minute de joc.  Nici  atacantul uruguayan nu s-a lasat mai prejos, marcand tot doua goluri pentru Barcelona in prima repriza. Asadar, dupa 45 de minute ambele candidate la titlu conduceau cu 2-0 si la acest scor Barcelona devenea din nou campioana. Echipa catalana a mai marcat o data, tot prin Suarez, dupa ce Neymar a fost altruist, dand posibilitatea lui Suarez sa faca hattrick-ul.

Granada – Barcelona   0-3

Luis Suarez ’23, ’38, ’86;

Deportivo La Coruna – Real Madrid   0-2

Cristiano Ronaldo ’7, ’25;

Catalanii obtin astfel un nou titlu de campioana in Spania, al 24-lea din istoria clubului si al 6-lea in ultimii 8 ani. Luis Suarez termina un sezon de exceptie, cu 40 de goluri marcate in La Liga. De asemenea, urugayanul si-a ajutat si colegii in faza ofensiva, reusind 19 pase decisive.

De mentionat si efortul echipei antrenate de Zinedine Zidane, Real Madrid reintrand in cartile pentru titlu, desi in luna martie avea 15 puncte de recuperat in fata Barcelonei, mentinand suspansul pana in ultima etapa.

Etichete:, , , , , ,