Home » Fotbal, International » Fotbal: Real Madrid s-a impus pe Camp Nou in El Clasico! Barcelona-Real Madrid 1-2 (0-0)

barcelona real madrid 1-2 Echipa antrenata de Zinedine Zidane s-a impus cu 2-1 pe Camp Nou, dupa ce catalanii au condus cu 1-0 in repriza secunda.

La marele derby Barcelona-Real Madrid, disputat sambata seara pe Camp Nou. gazdele erau mari favoriti, fiind la 10 puncte distanta de marea rivala din Madrid.

Prima repriza a fost saraca in actiuni periculoase, acesta fiind si “meritul” lui Zinedine Zidane, antrenorul francez reusind sa inchida spatiile pentru catalani, Casemiro ocupandu-se foarte bine de aceasta sarcina.

Repriza secunda a fost mult mai spectaculoasa, gazdele marcand primii, in minutul 56, dupa o lovitura de colt executata de Rakitic. Fundasul Pique s-a demarcat de langa Pepe si a trimis precis cu capul la coltul scurt. Madrilenii nu s-au pierdut cu firea si au reusit rapid egalarea, in minutul 62, cand Karim Benzema reia spectaculos prin “foarfeca”.

Catalanii s-au pierdut total, permitand madrilenilor sa domine in aceasta intalnire. In minutul 80, Bale marcheaza cu capul, dar golul este anulat de arbitru pe motiv ca jucatorul galez l-a faultat pe Jordi Alba. Doua minute mai tarziu, Cristiano Ronaldo suteaza la coltul lung, portarul Claudio Bravo este batut, dar mingea loveste bara transversala. Madrilenii raman in 10 dupa eliminarea lui Sergio Ramos, in minutul 84, dar chiar si in aceste conditii oaspetii au continuat sa atace, reusind si golul decisiv. Bale centreaza depe partea dreapta, Cristiano Ronaldo face stop pe piept apoi trimite mingea printre picioarele lui Claudio Bravo.

A fost o victorie meritata a madrilenilor, care s-au aparat compact, anihiland astfel tripleta Neymar-Suarez-Messi.