Home » Handbal, National » Handbal junioare 1, grupa A: HC Buhusi – LPS Roman 33-31 (14-15)

Handbal junioare 1, grupa A: HC Buhusi – LPS Roman 33-31 (14-15)

foto 264 In ultima etapa din turneul disputat la Onesti la handbal junioare 1, HC Buhusi invinge LPS Roman cu 33-31 si termina turneul grupei A, cu 4 victorii din 4 partide.

In primul meci disputat sambata, din cadrul grupei A la junioare 1, s-au intalnit HC Buhusi si LPS Roman, doua echipe ce s-au calificat sezonul trecut la turneul semifinal 1.

Dupa ce scorul era 6-6 in minutul 11, romascancele se distanteaza la 10-7 in minutul 17. Jucatoarele din Buhusi nu au renuntat la lupta au egalat la 13 in minutul 27, terminand prima repriza cu doar un gol in urma, 14-15.

Jucatoarele formatiei HC Buhusi joaca mai bine in repriza secunda, in ofensiva, reusesc egalarea la 19 in minutul 38 si preiau conducerea pe tabela pana in minutul 51, cand romascancele egaleaza la 26. Elevele antrenate de Ioan Holban sunt din nou conduse, egaleaza din nou, la 30, in minutul 57, dar finalul de meci apartine celor din Buhusi care marcheaza de 3 ori, primind un singur gol.

Asadar, HC Buhusi termina turneul preliminar (inainte de partidele din turul campionatului) pe primul loc, cu 4 victorii din 4 partide, in timp ce LPS Roman are 2 victorii si o infrangere, cu un meci mai putin datorita numarului impar de echipe in grupa.

HC Buhusi: Valentina Gafituc, Madalina Murarescu – Georgiana Caseriu (10), Ionela Stan, Bianca Dumitru (1), Diana Purcaru (2), Eliza Constantinescu, Cristina State (6), Florina Ivancuta (1), Camelia Chiriac (2), Roberta Ghioane (8), Madalina Pascariu (2), Madalina Schiopu,  Malina Turcu (1).

LPS Roman: Maria Suceu, Ramona Sandu, Anca Caramalau (6), Loredana Vartic (9), Anca Oancea (3), Anca Marian, Diana Amariutei, Rebeca Rosca, Elena Lita (7), Diana Caruntu (6).