Home » Handbal, International » Handbal masculin: Franta, campioana mondiala pentru a cincea oara: Qatar-Franta 22-25

franta handbal masculin cm 2015  Franta s-a impus in finala campionatului mondial de handbal masculin, reusind o victorie muncita in ultimul act, impotriva reprezentativei tarii gazda.

Qatar, prima echipa non-europeana calificata in finala Campionatului Mondial, s-a aflat in fata momentului adevarului, jucand pentru aur impotriva campioane europene si olimpicei in exercitiu, Franta, cel mai dificil adversar posibil conform calculelor hartiei.

Gazdele au marcat primul gol, dar francezii si-au aratat clasa si au trecut la conducere din minutul 5. Foarte ordonati in aparare si inspirati in ofensiva, campioana olimpica termina primul act in avantaj, 14-11, cu un Nikola Karabatic in mare forma, avand o contributie importanta in jocul reusit al Frantei.

Totusi, in repriza secunda, Qatar reintra in meci, cu un joc mai agresiv in aparare, reducand diferenta la doar un singur gol in minutul 40, 17-18. Francezii si-au aratat experienta, pastrandu-si calmul pe final de meci,  fiind “ajutati” si de portarul Omeyer, care a avut doar 9 interventii din 31 de aruncari, dar toate in momentele decisive ale jocului.

Asadar Franta se impune cu 25-22 si opreste visul Qatar-ului o echipa in care s-a investit mult, cu 10 jucatori naturalizati si cu un tehnician spaniol, cu o carte de vizita impresionanta atat ca jucator cat si ca antrenor. Totusi, progresul acestei echipe este de mentioat, timpul urmand sa demonstreze daca nationala Qatarului poate fi o forta si pe viitor.

Qatar: Danijel Saric (14 interventii) – Zarko Markovic (7 goluri), Rafael Capote (6), Eldar Memisevic (1), Borja Vidal (3), Kamalaldin Mallash (3), Benali Youssef (1),. Hamad Madadi (1). Antrenor principal: Valero Rivera.

Franta: Thuerry Omeyer (9 interventii) – Jerome Fernandez (1 gol), Xavier Barachet (3), Daniel Narcisse (4), Alyx Nyokas (3), Nikola Karabatic (5), Kentin Mahe (1), Cedric Sorhaindo (1), Michael Guigou (3), Valentin Porte (4). Antrenor Claude Onesta.

Evolutia scorului – min.5: 1-2, min.10: 3-4, min.15: 5-8, min.20: 6-11, min.25: 9-13; min.30: 11-14, min.35: 14-17, min.40: 17-18, min.45: 19-20, min.50: 19-21, min.55: 21-24, min.60: 22-25;