Home » Handbal, National » HC ZALAU – SCM CRAIOVA 31-30 (15-15). Un meci disputat, cu multe goluri dar si multe eliminari

12498784_10206003034060266_1903736520_n          HC Zalău reușește o victorie în ultimile secunde în fața echipei SCM Craiova, după un meci disputat. Nici o echipă nu s-a menajat, la finalul meciului înregistrându-se 12 eliminări de 2 minute și 13 aruncări de la 7 m.

Zalăul a deschis scorul chiar în primul minut, însă replica echipei din Craiova a venit în scurt timp. Întreaga repriză s-a mers cap la cap, cu atacuri rapide, însă au existat și multe momente precipitate, cu multe greșeli de ambele părți. Diana Petrescu, portarul Craiovei, a fost una din jucătoarele decisive ce a ajutat la stabilirea egalității la finalul primei reprize.

Debutul reprizei secunde a aparținut Zalăului, care pe fondul unei apărări mai avansate și a schimbării portarului Craiovei, a reușit să se distanțeze pentru prima dată la 3 goluri, în minutul 38.  Din acel moment, echipa lui Gheorghe Tadici s-a menținut la conducere, Craiova reușind în anumite momente doar egalarea. Reintroducerea portarului Petrescu în locul lui Zivkovic a readus Craiova în meci, care cu puțină șansă putea reuși egalarea chiar în ultimele secunde, prin extrema Cătălina Cioaric.

Din nou trebuie remarcată Claudia Constantinescu, autoare a 13 goluri, care a făcut un meci foarte bun, chiar dacă a jucat pe inter dreapta, și  Daniela Băbeanu, pentru Craiova,  în repriza a doua.
          Ca aspect negativ notam arbitrajul deficitar, care a avut într-adevăr un meci greu, însă au existat multe situații judecate la limită.

HC Zalău-SCM Craiova: 31-30 (15-15)

HC Zalău: Inculeț, Diaconu, Mureșan (portari), Constantinescu 13 goluri, Trif 4, Bardac 4, Puiu 4, Klimek 3, Cârligeanu 1, Tămaș 1, Pârvan-Bloj 1, Pop, Țurcaș, Lazăr, Rob, Onicaș. Antrenor: Gheorghe Tadici.

SCM Craiova: Pașca, Petrescu, Zivkovic (portari), Zivkovic 11 goluri, Băbeanu 8, Cioaric 4, Andrei 3, Șelaru 2, Iovănescu 2, Horobeț, Georgescu, Gavrilă, Landre

Aruncări de la 7m: 5/4, respectiv 8/8
Eliminări: Klimek, Pârvan-Bloj (2), Constantinescu, G. Tadici, respectiv Horobeț (2), Șelaru (2), Zivkovic (2), Iovănescu

(sursă casetă tehnică: Handbal Volei – handbalvolei.ro)
Sursă foto: Madalina Donose