Home » Handbal, National » HCM BAIA MARE – BUDUCNOST PODGORICA 24-29. Echipa din Baia Mare a trecut peste toate problemele și a încercat să facă un meci bun contra deținătoarei trofeului Champions League

12932591_1104122079661365_1833531720493595833_n
            În  meciul tur din sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin, HCM Baia Mare a fost învinsă de deținătoarea trofeului, Buducnost Podgorica, cu scorul 24-29,  la pauză tabela indicând 10-17. Echipa băimăreană a avut momente foarte bune în repriza secundă, însă diferența de scor înregistrată în prima parte a meciului a ajutat echipa oaspete să-și păstreze avantajul până la final.

HCM Baia Mare a început acest meci cu doar 13 jucătoare înscrise  pe foaia de joc. Pe lângă mai vechile absențe, Melinda Geiger și Adriana Nechita, au lipsit și Gabriela Szucs – care are un deget fracturat și Paula Ungureanu, care a acuzat probleme medicale, conform declarațiilor antrenorului Aurelian Roșca. În aceste condiții, Ionica Munteanu a apărat poarta băimăreană pe parcursul întregii partide.

Prima repriză a debutat sub semnul echilibrului, până în minutul 7, când echipa oaspete s-a distanțat la două goluri. A urmat o perioadă slabă pentru HCM Baia Mare, golul cu numărul patru fiind  înscris abia în minutul 19. Au fost multe greșeli în atac, cauzate și de o apărare bună a echipei din Muntenegru, mai ales în zonă centrală, care au ajutat extremele echipei oaspete să marcheze mult pe contratac.  Diferența de 6-7 goluri a fost menținută până la finalul primei reprize, tabela indicând la pauză scorul 10-17.

Debutul reprizei secunde a aparținut echipei din Baia Mare, care, datorită paradelor Ionicăi Munteanu,  unei apărări mai agresive și unui atac mult mai precis, a  reușit să revină la un singur gol diferență, în minutul 51, scor 24-25. Însă Cristina Neagu a pus capăt acestei reveniri, reușind o serie de goluri care au mărit din nou diferența de scor, meciul încheindu-se  24-29.

Deși se confruntă cu multe probleme,  HCM Baia Mare a dovedit încă o dată că e o echipă valoroasă, care poate juca de la egal la egal inclusiv cu campioana Europei.  Se poate spune că  acea perioadă de cădere din prima repriză a băimărencelor a fost cea care a decis rezultatul final al meciului.
          Returul ce va decide una dintre semifinalistele actualei ediții de Champions League va avea loc la Podgorica, în data de 10 aprilie.

HCM BAIA MARE – BUDUCNOST PODGORICA 24-29 (10-17)

HCM BAIA MARE – Ionica Munteanu, Yuliya Dumanska – portari; Allison Pineau 7 goluri, Lois Abbingh 4, Patricia Vizitiu 4, Gabriela Perianu 3, Timeea Tătar 2, Katarina Jezic 2,  Alexandra Do Nascimento 1, Valentina Ardean Elisei 1, Ana Maria Tănasie, Luciana Marin, Gabriela Preda,  antrenor: Aurelian Roşca, Ioan Baban

BUDUCNOST PODGORICA – Marta Zderic, Echraf Abdallah, Ljubica Nenezic – portari, Cristina Neagu 8 goluri, Radmila Petrovic 7, Majda Mehmedovic 5, Dragana Cvijic 4, Katarina Bulatovic 3, Milena Raicevic 1, Kinga Achruck 1, Djurdjina Jaukovic,  Vanesa Agovic, Neli Irman, Jovana Kovacevic, Ema Ramusovic, Biljana Pavicevic, antrenor: Dragan Adzic, Bojana Popovic