Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Invingatoare dar neconvingatoare: Stiinta Bacau – HC Piatra Neamt 28-26 (13-13)

Invingatoare dar neconvingatoare: Stiinta Bacau – HC Piatra Neamt 28-26 (13-13)

stiinta bacau hc piatra neamt La debutul in noul sezon de Divizia A la handbal feminin, bacauancele au castigat la doua goluri diferenta in fata unei adversar apropiat ca valoare.

Stiinta Bacau a debutat, duminica la ora 11.00, in noul sezonul competitional, cu un lot schimbat, fara 4 nume importante care au jucat meci de meci sezonul precedent ( Bianca Dospinescu, Adina Carligeanu, Mirela Vilcu si Lacramioara Cilici). Si formatia din Piatra Neamt are un lot tanar cu o medie aproximativa de 20 de ani.

Bacauancele au condus in marea majoritate a primei reprize (5-2 min.9, 9-7 min. 18), dar pietrencele au recuperat si au trecut la conducere, cu 10-9, in minutul 21. Gazdele revin in avantaj, insa scorul la pauza avea sa fie egal, 13-13.

Oaspetele au tinut aproape si in repriza secunda, au condus cu 15-14 si 19-18, dar bacauancele si-au revenit si au un final mai inspirat de joc ce asigura cele 3 puncte. Iuliana Faig a fost cea mai prolifica marcatoare pentru gazde, cu 8 reusite, fiind urmata de Ana-Maria Ciurariu, cu 6 goluri.

Totusi, Stiinta s-a impus greu, cu un joc modest, in fata unui adversar aflat in reconstructie,  semn ca urmeaza un sezon extrem de dificil pentru echipa antrenata de Costel Oprea si Constantin Hornea.

Pentru bacauance urmeaza un test aproape imposibil de trecut etapa viitoare, in deplasare la Stiinta Bucuresti, echipa ce si-a anuntat candidatura la promovarea in Liga Nationala.

Stiinta Bacau: Ana Maria Miholca, Elizabeth Pastor, Elena Uricaru – Crina Croitoru (4 goluri), Monica Istoc, Ana-Maria Ciurariu (6), Laura Versescu (3), Oana Zaharescu, Iuliana Faig (8), Diana Rau, Alina Buca (2), Anca Manole, Alexandra Ciorata, Cornelia Tocu, Adriana Chelaru (5). Antrenor principal: Costel Oprea.

HC Piatra Neamt: Madalina Bejan,  Ana Maria Suceu – Bianca Lungu, Luminita Hritcu (7 goluri), Ana Maria Lungu (3), Ioana Irofte (2), Iuliana Pintilei (2), Laura Petrea, Rebeca Rosca, Victoria Agape (6), Ionela Marian (6), Andreea Ghiuzan. Antrenor principal: Valentin Dan.