Home » Alte sporturi, International » J.O. Rio 2016: Serbia este noua campioana olimpica la polo masculin

J.O. Rio 2016: Serbia este noua campioana olimpica la polo masculin

serbia polo masculin rio Serbia si Croatia s-a intalnit in finala masculina la polo pe apa, croatii obtinand titlul olimpic in 2012.

Prima repriza a fost echilibrata, sarbii incheind in avantaj, 3-2. Croatia a dat un singur gol in repriza secunda, avantajul sarbilor majorandu-se la 6-3. Sarbii nu au scazut deloc ritmul si reusesc o victorie concludenta in finala, cu 11-7.

Dusan Mandic, in varsta de doar 22 de ani, a fost cel mai bun marcator in finala, cu 4 goluri reusite pentru Serbia.

Asadar, Serbia continua forma buna din ultimii 3 ani, obtinand primul titlu olimpic la polo masculin.

Croatia – Serbia   7-11 (2-3, 1-3, 2-3, 2-2)

Croatia: SUKNO Sandro (3), GARCIA GADEA Javier (2), SETKA Andelo (1), BURIC Damir (1).

Serbia: MANDIC Dusan (4), PIJETLOVIC Dusko (2), FILIPOVIC Filip (2), MITROVIC Stefan (1), NIKIC Slobodan (1), GOCIC Zivko (1).

In finala mica, Italia a trecut de Muntenegru cu 12-10, obtinand astfel medaliile de bronz.