Home » Fotbal, National » Liga 1: Petrolul – Gaz Metan 1-0. Astafei marcheaza in minutul 12

Liga 1: Petrolul – Gaz Metan 1-0. Astafei marcheaza in minutul 12

petrolul Petrolul se impune la limta in fata formatiei Gaz Metan, singurul gol al intalnirii fiind marcat in minutul 12, de Victoras Astafei, dupa o degajare neinspirata a portarului Buchta.

Dupa ce Teixeira il incearca pe Buchta, in minutul 5, acesta scotand mingea trimisa de jucatorul ploiestean, portarul oaspetilor avea sa gafeze decisiv in minutul 12. A fost si o pasa trimisa neinspirat inapoi, iar Victoras Asaftei pune presiune pe portarul advers, care suteaza in jucatorul ploiestean, mingea din mana acestuia intrand in plasa oaspetilor.

Acelasi Astafei face deranj in minutul 24, recuperand inca un balon, iar din pasa acestuia, Nkoyi scapa spre poarta oaspetilor, sutul sau trecand putin pe langa poarta lui Buchta.

Prima ocazie a oaspetilor are loc in minutul 42, la o actiune inspirata pe partea stanga a lui Ciprian Petre care trece de portarul gazdelor si centreaza din unghi, dar Satli respinge decisiv cu capul pentru gazde.

Albin, (foto: captura Look TV) intrat in teren in minutul 62 in locul lui Nkoyi, are cea mai mare ocazie de gol a reprizei secunde, sutul sau din centrarea lui Fanshone lovind puternic bara transversala.

Partida se termina cu victoria la limita a echipei gazda, petrolistii urcand momentan pe locul 3 in clasament, cu 20 de puncte din 10 partide disputate, cu 6 victorii, 2 egaluri si 2 infrangeri.