Home » Fotbal, National » Liga 1: Steaua – CS Universitatea Craiova 3-1. Ros-albastrii s-au “incalzit” pentru returul cu Aktobe

steaua liga 1 Steaua a invins Universitatea Craiova in etapa a doua a Ligii 1, pentru rosi-albastrii marcand Adi Popa (min. 4), Lucian Sanmartean (min.34) si Fernando Varela (min.90+3), in timp ce golul de onoare al craiovenilor a fost marcat de Andrei Ivan in ultimul minut al prelungirilor.

Steaua a jucat sambata seara in Ghencea, fara spectatori in prima etapa de pe teren propriu, datorita unei sanctiuni de doua etape primita dupa incidentele din sezonul tercut , in partida cu Otelul Galati.

Gazdele au intrat rapid la conducere, prin golul marcat de Adi Popa in minutul 4, dupa o incursiune personala in careu si sut puternic la coltul scurt. Craiovenii raspund 5 minute mai tarziu, cand Rocha trimite spre poarta, dar Pirvulescu este atent in defensiva si respinge la limita, de pe linia portii.

Steaua a dominat in ofensiva si marcheaza si golul 2, cu o executie de finete marca Lucian Sanmartean. Mijlocasul Stelei suteaza precis din lovitura libera, de la aproximativ 25 de metri, lateral stanga, portarul Brac atinge mingea dar nu mai poate sa respinga decisiv.

De mentionat ca antrenorul Constantin Galca a decis sa-l menajeze putin pe Tanase, capitanul Stelei intrand in teren in repriza secunda, in locul lui Pirvulescu (min.64).

Steaua domina teritorial si in partea secunda, golul venind in prelungiri, prin Fernando Varela, din centrarea lui Sanmartean din lovitura libera.

Craiovenii aveau sa marcheze golul de onoare, in ultimul minut de prelungiri, cand tanarul jucator, Andrei Ivan suteaza precis la coltul lung, din interiorul careului.

Stelistii se impun cu 3-1, un meci  pe care l-au controlat de la inceput pana la sfarsit, mai mult o incalzire inainte de returul cu Aktobe, din turul 3 preliminar Uefa Champions League.

Etichete:, , , , , , , ,