Home » Handbal, International, National » Luptam pentru medalii! Romania s-a calificat in semifinale dupa un meci castigat la limita, in sferturi, cu Croatia

romania croatia 21-20 handbal feminin Tricolorele s-au calificat in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin tineret, dupa un meci echilibrat in sferturi cu Croatia, castigat la limita, cu 21-20.

Romania si Croatia s-au calificat in sferturi cu victorii la limita in optimi, Romania trecand de Japonia cu 32-31, in timp ce croatele au trecut de Ungaria cu 27-26.

Croatele au inceput mai bine jocul din sferturile de finala, in special in ofensiva, profitand si de greselile tricolorelor in aparare. Dupa 22 de minute, Croatia conducea cu 10-6, tricolorele marcand prin cele doua extreme (Dindiligan 4 si Taivan 1) si o reusita de la 7 metri a interului dreapta Alina Ilie. Tricolorele s-au adunat in aparare, iar croatele nu au mai gasit drumul spre gol in ultimele 8 minute ale primei reprize. In lipsa unui “tunar” de la distanta, Cristina Laslo si-a asumat responsabilitatea aruncarii de la 9 metri si fetele noastre reusesc o revenire spectaculoasa, conducand la pauza cu 11-10.

In repriza secunda, tricolorele nu au mai cedat cedat initiativa, jucand mult mai variat in ofensiva. In minutul 40, scorul era de 16-13, insa au urmat 7 minute fara gol la cele doua porti. Tricolorele s-au distantat la 18-14 in minutul 49, dar croatele revin rapid in joc, apropiindu-se la doar un gol in minutul 53, 19-18.  Chiar daca fetele noastre au condus cu 21-19, tricolorele nu au reusit sa mai marcheze in ultimele 4 minute de joc, dand sansa croatelor sa reintre in meci. Cu doar 12 secunde ramase de joc, Croatia primeste o aruncare de la 7 metri, insa Stella Posavec trimite in bara laterala. Dupa expirarea timpului regulamentar de joc, Croatia a beneficiat de o aruncare de la 9 metri, zidul fetelor noastre respingand decisiv ultima minge.

Asadar o victorie la limita, in fata unui adversar artagos, ce a luptat pana la fluierul final. Chiar daca inceputul a fost mai greoi, tricolorele s-au adunat, si-au aratat valoarea si s-au calificat meritat in semifinale. A fost un rezultat obtinut de echipa, fiecare jucatoare ce a intrat pe teren contribuind la victorie.

In semifinale, Romania va intalni Danemarca, echipa ce a trecut in sferturi de Suedia, cu 22-17 (7-7). Meciul Romaniei din semifinale va avea loc joi, cu incepere de la ora 20:00, si va fi transmis in direct pe Eurosport 2.

Romania – Croatia   21-20 (11-10)

Romania: Yuliya Dumanska, Madalina Ion, Bianca Curment – Andreea Taivan (2), Alexandra Severin, Alexandra Dindiligan (5), Florentina Craiu, Alina Ilie (8), Sonia Vasiliu, Cristina Laslo (3), Elena Dache, Elena Stoicanescu, Florenta Ilie, Daniela Corban, Anca Polocoser (2), Lorena Ostase (1). Antrenor principal: Ion Craciun. Antrenor secund: Cristian Preda.