Home » Fotbal, National » Ne-am incurcat la debut: Romania-Muntenegru 1-1 (0-0)

Ne-am incurcat la debut: Romania-Muntenegru 1-1 (0-0)

Romania fotbal Nationala Romaniei de fotbal masculin a inregistrat doar o remiza in primul joc din preliminariile Campionatului Mondial de fotbal, Rusia 2018. Nicusor Stanciu a ratat o lovitura de la 11 metri  in prelungirile partidei.

Pe Cluj Arena, “tricolorii” au intalnit Muntenegru in primul meci din preliminariile Campionatului Mondial, acesta fiind si debutul neamtului Christoph Daum pe banca tehnica a Romaniei.

Prima ocazie a apartinut oaspetilor, in minutul 5, insa Pantilimon are o interventie providentiala cu piciorul stanng, in afara careului, la sutul lui Fatos Beciraj.

In minutul 21, a fost o situatie asemanatoare, de aceasta data a “tricolorilor”, dar portarul Bozovic intervine salvator la sutul lui Andone.

In repriza secunda, oaspetii au cedat din punct de vedere fizic, iar tricolorii au inceput sa atace mai periculos. In minutul 62, Nicusor Stanciu a trimis plasat din lovitura libera, dar acelasi Bozovic se intinde si respinge in corner.

Romania a reusit, totusi, sa deschida scorul, in minutul 85. A fost o incursiune a lui Nicusor Stanciu pe partea stanga, acesta intoarce la Adi Popa, iar jucatorul introdus in minutul 76 marcheaza cu un sut plasat la coltul lung.

Bucuria a tinut doar doua minute, oaspetii egaland dupa o faza fixa. Capitanul echipei oaspete, Jovetic, a reusit sa trimita cu capul in urma unei unei lovituri libere, mingea loveste stalpul din stanga portii lui Pantilimon si apoi intra in poarta.

Romania a avut o uriasa sansa de a reusi golul victoriei, in minutul 5 de prelungire, dupa ce arbitrul englez Anthony Taylor a dictat lovitura de la 11 metri, la faultul lui Nikola Vukcevic la Keseru. Nicusor Stanciu si-a asumat responsabilitatea, dar sutul sau a trecut peste poarta lui Bozovic.

Meciul s-a incheiat la egalitate, dar mai ingrijorator decat rezultatul este jocul echipei, care nu s-a imbunatatit. “Tricolorii” au incercat, dar aratam carente uriase la jocul pe benzi si la verticalizare.

In celelalte partide din grupa, Polonia a remizat la Kazahstan, iar Danemarca s-a impus la limita cu Armenia, 1-0.