Home » Fotbal, International » Premier League: Arsenal, victorie categorica in derby-ul cu Liverpool

Premier League: Arsenal, victorie categorica in derby-ul cu Liverpool

arsenal-liverpool 4-1 Arsenal a avut o prima repriza de vis in partida de pe “Emirates Stadium”, marcand 3 goluri in 8 minute de joc.

Derby-ul etapei cu numarul 31 in Premier League le-a avut ca protagoniste, sambata dupa-amiaza, pe Arsenal si Liverpool. “Tunarii” au avut un sfarsit fabulos de prima repriza cu 3 goluri marcate intr-un interval de 8 minute de joc. Bellerin a deschis scorul in minutul 37, dupa o patrundere in careu si sut precis la coltul lung. Trei minute mai tarziu, Mesut Ozil puncteaza pentru 2-0, cu un sut splendid din lovitura libera, tot la colul lung. In ultimul minut de joc al primei reprize, Alexis Sanchez marcheaza golul de 3-0, dupa un sut sub transversala din afara careului.

Gazdele s-au mai potolit in repriza seecunda, iar Liverpool reduce din diferenta in minutul 76, Henderson marcand cu un sut la firul ierbii din lovitura de pedeapsa. Totusi, “tunarii” mai puncteaza o data, prin Olivier Giroud, francezul marcand cu un sut de la marginea careului, tot la coltul lung.

Cu aceasta victorie, Arsenal acumuleaza 63 de puncte, in timp ce Liverpool ramane pe locul 5 cu 54 de puncte.

Sursa foto: Reuters.