Home » Fotbal, International » Premier League: Tottenham – Arsenal 2-1. Tanarul Harry Kane reuseste dubla

Premier League: Tottenham – Arsenal 2-1. Tanarul Harry Kane reuseste dubla

tottenham-arsenal Derby-ul londonez al etapei cu numarul 24 din Premier League s-a incheiat cu victoria formatiei Tottenahm, cu 2-1, dupa ce elevii lui Mauricio Pochettino au fost condusi cu 1-0 dupa primele 45 de minute de joc.

Etapa 24 din Premier League a fost deschisa de derby-ul londonez de traditie, dintre Tottenham si Arsenal.

Arsenal a avut o singura ocazie clara in prima repriza si aceea fructificata in minutul 11. A fost un atac scoala a tunarilor, Danny Welbeck centreaza in careu, Olivier Giroud nu reuseste sa controleze balonul si deviaza mingea pana la Meust Ozil, neamtul trimitand decisiv la coltul lung. Apoi, oaspetii au facut pasul inapoi, dar au rezistat pana la fluierul de final al primei reprize.

A urmat o repriza secunda controlata de Tottenham, gazdele reusind sa puncte de doua ori prin tanarul de 21 de ani, Harry Kane. mai intai, gazdele egaleaza dupa o faza fixa, la 11 minute de la reluare, portarul Ospina respinge in lateral, exact in zona unde se afla atacantul Kane, care nu a iertat. Tottenham continua in atac, Ospina fiind nevoit sa intervina decisiv la alte doua actiuni. Dominatia gazdelor a fost rasplatita in minutul 86, cand acelasi Kane finalizeaza cu capul, fara sanse pentru portarul lui Arsenal. Cu aceasta dubla, Harry Kane, in varsta de doar 21 de ani, ajunge la 12 goluri marcate in acest sezon de Premier League.

Cu aceasta victorie, Tottenham acumuleaza 43 de puncte, fiind la egalitate cu Manchester United (locul 4) si Southampton (locul 3)., in timp ce Arsenal coboara pe locul 6, cu 42 de puncte.