Home » Fotbal, International » Rezultatele Champions League: Schalke – Real Madrid 1-6, Galatasaray – Chelsea 1-1.Madrilenii, ca si calificati in sferturi

real madrid Real Madrid (foto) a facut scor in deplasarea de la Gelsenkirchen, pe Veltins-Arena, in mansa tur din optimile Champions League. Benzema, Bale si Cristiano Ronaldo au reusit fiecare cate o dubla, in timp ce gazdele au punctat prin Huntelaar. In celalalt joc al etapei, Chelsea a remizat in deplasare la Galatasaray Istanbul.

Madrilenii au avut nevoie de doar 13 minute pentru a marca pe terenul celor de la Schalke, la ruperea de ritm a lui Bale in atac, acesta ii paseaza lui Cristiano Ronaldo, care incearca sa devieze inapoi lui Bale dar mingea se loveste de un aparator al gazdelor si ajunge la Benzema, care nu iarta. Oaspetii majoreaza diferenta in minutul 21, dupa un efort in ofensiva a lui Benzema, care recupereaza mingea si ii paseaza lui Bale, iar acesta inscrie la coltul scurt dupa un slalom in care printre aparatorii echipei gazda. Ronaldo avea sa puncteze si el pe tabela, in minutul 52, cand trece prin drilbing de Joel Matip si suteaza decisiv la coltul lung. Apoi, 5 minute mai tarziu, benzema realizeaza dubla dupa o pasa cu calcaiul data de Cristiano Ronaldo. Avea sa fie seara dublelor pentru Real, atat Bale cat si Ronaldo marcand din nou in poarta nefericitului Fährmann. Gazdele inscriu golul de onoare, printr-o bijuterie a unui fost jucator de la Real, Klaas-Jan Huntelaar, olandezul reluand din prima in vinclu din afara careului. A fost si momentul cand spectatorii s-au trezit practic din hipnoza madrileana, care s-a impus in cele din urma cu 6-1, avantaj ce asigura calificarea pentru trupa lui Carlo Ancelotti.

In celalalt joc al serii, Chelsea a deschis rapid scorul la Galatasaray, prin Fernando Torres, atacantul spaniol marcand dupa ce a finalizat o actiune inceputa de Schürrle iar servantul fiind César Azpilicueta. Turcii nu renunta la lupta, iar Aurélien Chedjou aduce egalarea gazdelor in minutul 65, cu un sut cu latul, dupa un corner executatat de Sneijder. Acesta avea sa fie si scorul final, iar Chelsea porneste ca favorita inaintea partidei de pe teren propriu, dupa ce a marcat un gol in deplasare.