Home » Fotbal, International » Rezultatele UEFA Champions League, 10.03.2015: Ploaie de goluri in doua partide! Real Madrid-Schalke 3-4, FC Porto-FC Basel 4-0

schalke Real Madrid a pierdut pe Santiago Bernabeu  returul cu Schalke, iar FC Porto invinge la scor pe FC Basel, in optimile de finala UEFA Champions League.

Marti seara s-au inregistrat 11 goluri in doua partide. 7 reusite in meciul de pe Santiago Bernabeu si 4 goluri pe terenul formatiei FC Porto.

Real Madrid avea prima sansa in mansa a doua din optimile de finala UEFA Champions League, dupa ce s-a impus in deplasare cu 2-0 pe terenul celor de la Schalke. Dar formatia germana nu a renuntat la lupta, dand o replica surprinzatoare campioanei acestei competii din 2014.

In prima repriza, Fuchs si Huntelaar au marcat golurile de 1-0 si 2-1 pentru Schalke, dar madrilenii au egalat de fiecare data prin golurile reusite de Ronaldo si Benzema. In partea secunda, Ronaldo si Huntelaar reusesc dubla, olandezul marcand pentru scorul de 4-3 pentru nemti. De mentionat ca Sane a marcat golul de 3-3 in minutul 57.

Asadar nemtii se impun pe terenul celor de la Real Madrid, dar campioana en-titre merge in sferturi dupa 5-4 la general.

In celalalt joc al serii, FC Porto intalnea “acasa” formatia FC Basel, cele doua formatii terminand nedecis partida tur, scor 1-1. Brahimi a marcat golul de 1-0 pentru portughezi, in minutul 14,  cu un sut precis din lovitura libera. In repriza secunda, la doua minute de la reluare, Herrera marcheaza golul de 2-0 cu un sut plasat din afara careului. Casemiro marcheaza golul de 3-0 in minutul 56, cu un sut la coltul scurt din lovitura libera, iar tabela s-a “inchis” in minutul 76, cand Aboubakar  trimite o torpila din afara careului pentru un neverosimil 4-0.

A fost o seara cu multe goluri, desi s-au disputat doar doua partide din mansa retur a optimilor de finala UEFA Champions League, favoritele Real Madrid si FC Porto obtinand calificarea in optimile de finala.