Home » Fotbal, International » Ros-albastrii au pierdut in primul joc din 2015: Steaua-Borussia Dortmund 0-1

Ros-albastrii au pierdut in primul joc din 2015: Steaua-Borussia Dortmund 0-1

steaua-bucuresti Campioana Romaniei a disputat sambata, primul joc in anul 2015, la Alicante, adversara fiind finalsita Champions League din anul 2013, Borussia Dortmund, jocul fiind transmis in direct pe Digi Sport 1.

De la Borussia Dortmund nu au lipsit Hummels, Grosskreutz, Reus si Immobile, jucatori de baza in echipa lui Jurgen Klopp. Stelistii nu s-au lasat timorati de formatia germana si au avut prima ocazie a partidei in minutul 4, cand Claudiu Keseru (foto arhiva Getty Images) a scapat singur catre poarta lui Weidenfeller, dar sutul atacantului stelist nu a nimerit cadrul portii. Nemtii au avut o singura oportunitate de gol in primul mitan, sutul din unghi al lui Kampl fiind respins de tanarul portar Cojocaru, cel care a fost titular in poarta Stelei. De precizat faptul ca portarul Arlauskis nu a fost nici macar rezerva in acest joc.

Stelistii incep curajos si repriza secunda, acelasi Keseru trimitand periculos cu capul, dar mingea loveste bara. Nemtii au raspuns un minut mai tarziu, dar Immobile si Kampl s-au balbait in careul stelist, scorul ramanand 0-0. Cei doi antrenori au schimbat radical componenta echipelor, folosind aproape toate rezervele, la gruparea bucuresteana intrand si nou transferatul Rares Enceanu. Dortmund marcheaza singurul gol al intalnirii in minutul 84, polonezul Jakub Blaszczykowski trimitand mingea in plasa din centrarea lui Ginter.

A fost un joc de contact, bazat mai mult pe faza de aparare, cu un plus de inspiratie pentru formatia germana, care a avut un tur de campionat dezastruos, locul 17 (retrogradabil) dupa 17 partide disputate.

Pentru Steaua, acesta a fost primul test in anul 2015, o prima oportunitate pentru Costel Galca de a vedea echipa la lucru dupa perioada de acumulari fizice.