Home » Handbal, National » ROSTOV DON – CSM BUCUREȘTI 28-29. Calificare superbă a echipei CSM București în semifinalele Champions League, după un meci de senzație făcut în Rusia

12901502_10154082925712277_4912987287979395443_o          CSM București obține o calificare istorică în semifinalele Ligii Campionilor la handbal feminin, după 2 victorii împotriva echipei ruse, Rostov Don. Cu toate că era cotată cu a doua șansă, venind de pe locul 4 a grupei de calificare, CSM București reușește accederea între cele mai bune 4 echipe ale lumii, chiar de la prima participare în Liga Campionilor. Meciul retur, din Rusia, a fost dominat de la un capăt la altul de echipa bucureșteană, acestea reușind sa facă unul din cele mai bune meciuri din aceasta ediție a Ligii Campionilor.

Debutul primei reprize a stat sub semnul echilibrului, apărările bune a celor 2 echipe făcând ca primul gol să fie înscris abia în minutul 3. Cu o apărare foarte bună, cu Pessoa într-o zi de grație și cu un atac cursiv, în viteză, CSM București a început treptat să  mărească diferența de pe tabelă, stabilind la pauză scorul 11-16.

CSM București a început și a doua repriză în același ritm alert, reușind să mențină diferența de 5-7 goluri până  aproape de minutul 50. Atacul echipei bucureștene a reușit să găsească calea spre gol, chiar și în condiții de inferioritate, cauzate de o serie de eliminări de două minute, primite destul de ușor. Chiar dacă echipa rusă a încercat să reducă diferența de scor, prin schimbarea portarului cu o jucătoare de câmp la multe atacuri din partea secundă, bucureștencele au reușit să reziste și să câștige și acest meci la un gol diferență, scor final 28-29.

ROSTOV DON – CSM BUCUREȘTI 28-29 (11-16)ROSTOV DON: Lunde, Sedoykina – portari;  Ilina 8, Managarova 5, Sen 3,  Bobrovnikova 3, Shymkute 3, Slivinskaya 1, Kiseleva 1, Petrova, Punko, Davydenko, Makeeva, Stepanova, Avdekova, Borschenko. Antrenor: Jan LeslieCSM BUCURESTI: Pessoa, Grubisic, Iordache – portari, Rodrigues 7, Gullden 6, Fisker 4, Martin 3, Brădeanu 3, Manea 2, Curea 1, , Jorgensen 1, Torstensson 1, Vărzaru 1, Bazaliu, Nan, Vetkova. Antrenor: Kim Rasmussen

12888569_10154082926602277_423086725012824686_o           Un meci memorabil,  în care s-a remarcat întreaga echipă, de la jucătoare la staff-ul tehnic, și mai ales cei 2 portari, Pessoa și Grubisic. O evoluție foarte bună a echipei bucureștene, care dă speranța la un rezultat cât mai bun în cadrul Turneului Final al Ligii Campionilor, ce va avea loc la Budapesta în  7 și 8 mai 2016.

CSM București este așadar prima semifinalistă a Turneului Final a Ligii Campionilor 2016, zilele următoare urmând să se stabilească și celelalte 3 echipe semifinaliste, cele mai mari șanse avându-le Vardar Skopje, Gyor și Buducnost.