Home » Handbal, National » SCM CRAIOVA – HCM RM. VÂLCEA 28-24 (15-13). Gazdele reușesc o victorie frumoasă, dar muncită

11828713_522838027867408_7622627747342247861_n           Meciul dintre SCM Craiova și HCM Râmnicu Vâlcea poate fi considerat un derby al Olteniei, câștigat de această dată de echipa din Craiova. Un mare aport la această victorie l-a avut portarul Diana Petrescu, cu peste 11 parade, foarte multe în situații unu la unu.

Debutul meciului a stat sub semnul egalității, fiecare echipă a trecut la conducere alternativ, jocul fiind caracterizat de atacuri rapide dar și multe ratări de anbele părți. În minutul 8, SCM Craiova a reușit să ia un avans de două goluri, și din acel moment,  balanța scorului a înclinat spre echipa craioveană, vâlcencele reușind periodic doar egalarea.
             Portarul Diana Petrescu a fost cea care a adus un mare plus echipei, reușind multe intervenții aparent imposibile, ce au dat un plus de încredere colegelor. Spre finalul primei reprize, Craiova s-a  detașat la patru goluri, însă o dată cu introducerea în poarta vâlceană a Liei Sîntămărean și a eliminării Danielei Băbeanu, Vâlcea a reușit să se apropie la un gol. Scorul stabilit la pauză a fost 15-13 pentru Craiova, după un gol reușit în ultimele momente.

Repriza secundă a debutat în același ritm alert, cu atacuri rapide, dar și multe parade ale portarilor. Apărările mai avansate ale ambelor echipe au determinat apariția multor greșeli neforțate, pase greșite sau intercepții, ceea ce a dus la o perioadă de 4 minute în care nici o echipă nu a marcat. Atacul echipei din Vâlcea a început să se bazeze mai mult pe Mihaela Ani-Senocico, care în multe momente a luat jocul pe cont propriu și a reușit să înscrie prin renumitele ei aruncări de pe picioare.
           Un moment delicat pentru echipa gazdă a fost eliminarea definitivă a Danielei Băbeanu, pentru 3 eliminări de 2 minute, în minutul 46, însă tânăra Maria Gavrilă a reușit să suplinească cu brio lipsa Danielei din centrul atacului Craiovei. Finalul meciului a aparținut gazdelor, mai exact portarilor Craiovei, care au reușit nu mai puțin de 4 parade în ultimele 5 minute, inclusiv o lovitură de la 7 m, respinsă de Mirela Pașca., stabilind scorul final 28-24.

Sursa foto: pagina facebook SCM Craiova handbal feminin