Home » Bacau, Handbal, Locale, National » Si-au asigurat argintul!!! Potaissa Turda – Stiinta M.D. Bacau 28-29 (13-15)

Si-au asigurat argintul!!! Potaissa Turda – Stiinta M.D. Bacau 28-29 (13-15)

potaissa turda -stiinta bacau Stiinta M.D. Bacau si-a asigurat locul 2 in Liga Nationala, dupa victoria din deplasare(28-29) in fata formatiei Potaissa Turda.

Bacauanii aveau nevoie de un egal pentru a ramane in continuare pe locul secund, iar formatia din Turda era obligata sa castige pentru a nu termina pe locul 3 acest Final 3 din Liga Nationala.

Dupa 6-6 in minutul 13, bacauanii s-au instalat la conducere, avand doua goluri avantaj la pauza, 13-15. Gazdele nu au renuntat la joc si au reusit sa treaca in avantaj cu 10 minute ramase din joc, 25-24.

A fost o lupta apriga pana la expirarea timpului regulamentar de joc, golul victoriei fiind marcat de Marius Bondar de la 7 metri, cu 9 secunde ramase din joc, gol ce asigura bacauanilor locul secund la sfarsit de campionat.

Stiinta egaleaza HCM Constanta in clasamentul Final 3, dar campioana Romaniei are golaveraj mai bun si un meci mai putin disputat. Lucrurile se pot complica in urmatoarea etapa, daca formatia din Turda reuseste un rezultat surpriza la Constanta, titlul urmand sa se decida in ultimul joc din Final 3, cel de la Bacau, in returul cu HCM.

Stiinta Municipal Dedeman Bacau: Tamas, Grigoras – Bondar (11 goluri), Rusia (5), M. Bujor (3), Da Silva (3), Fenici (3), Ghita (2), Rotaru (1), Johannson (1), Celestin, Tarita, G. Bujor, Iancu, Paunica. Antrenor: Eliodor Voica.