Home » International, Volei » SUA-China 3-1! Americancele cuceresc primul aur la Campionatul Mondial de volei feminin

sua volei feminin Dupa o finala de o ora si 53 de minute, americancele reusesc sa se impuna in fata Chinei, cu 3-1, cucerind medaliile de aur pentru prima oara in istoria Campionatelor Mondiale de volei feminin.

Timp de 20 de zile, Italia a gazduit Campionatul Mondial de volei feminin senioare, China si SUA reusind calificarea in marea finala, dupa ce au trecut in semifinale de Italia, respectiv, Brazilia.

Dupa ce a eliminat marea fovarita, Brazilia, Statele Unite pornea ca favorita in intalnirea cu reprezentativa similara a Chinei, o nationala cu multe jucatoare tinere, printre care si doua sportive de 17, respectiv 19 ani, printre titluare.

Asiaticele au inceput mai bine primul set, au condus cu 6-2, dar americancele revin si datorita schimbarilor inspirate ale antrenorului Karch Kiraly. La 19-19 s-a disputat si cel mai spectaculos punct al primului set, castigat de blocajul americancelor dupa mai multe atacuri ale celor doua formatii. Americancele fructifica cea de-a patra minge de prim set si se impun cu 27-25 dupa 30 de minute de joc.

In setul secund, asiaticele s-au vazut conduse cu 7-2, iar antrenoarea Lang Ping decide sa scoata cel mai bun tragator al echipei, pe tanara de 19 ani, Thing Zhu, jucatoare care s-a “stins” pe la sfarsitul primul set. Chinezoaicele reusesc sa treaca la conducere cu 13-12, dar cedeaza fizic si psihic pe final de set, castigat de americance cu 25-20.

Setul 3 avea sa aiba cu totul alt ritm, controlat de chinezoaice care se impun cu un categoric 25-16.

A urmat un alt set echilibrat, in care americancele au condus cu 19-15, chinezoaicele reusesc o revenire spectaculoasa si conduc la randol lor, cu 23-20, dar setul s-a echilibrat din nou, americancele avand doua mingi de meci. Kimberly Hill finalizeaza ultimul punct al partidei, cel de 26-24, iar americancele devin campioane mondiale la volei feminin pentru prima oara in istoria acestei competitii.

O reusita de exceptie a reprezentativei Statelor Unite ale Americii, datorata unui lot omogen, cu solutii diverse indiferent de stilul de joc folosit de adversar, o contributie importanta avand si antrenorului Karch Kiraly, considerat cel mai mare jucator de volei masculin al secolului 20.

Brazilia a invins Italia in finala mica, dupa un joc extrem de spectaculos de 5 seturi, sud-americancele reusind sa se impuna cu 3-2 dupa ce au condus cu 2-0 la seturi.

Etichete:, , , , , , , , ,