Home » Fotbal, International » Surpriza pe Old Trafford: Manchester United-Southampton 0-1 (0-0). Florin Gardos a intrat pe teren in minutul 20

manchester united southampton Southampton si-a jucat sansa pe Old Traford, echipa lui Ronald Koeman reusind o victorie la limita in fata formatiei Manchester United, romanul Florin Gardos evoluand pentru oaspeti din minutul 19.

Echipele aflate pe locurile 3 si 4 inaintea etapei cu numarul 21 in Premier League s-au  intalnit pe Old Trafford, duminica seara, un duel intre doi antrenori olandezi, Louis van Gaal si Ronald Koeman.

Manchester United si Southampton au oferit o prima repriza modesta, fara niciun sut pe spatiul portii. De notat doar intrarea romanului Florin Gardos, in minutul 19, fostul fundas al Stelei inlocuindu-l la Southampton pe Toby Alderweireld. Gardos a avut cateva interventii nesigure, dar si-a intrat in ritm spre finalul primei reprize.

Ritmul jocului avea sa se schimbe in repriza secunda, odata cu intrarea in teren a sarbului Dusan Tadic, in minutul 62. De cealalta parte, van Gaal avea sa faca o mutare surprinzatoare, dar si neinspirata, Tyler Blackett intrand pe teren in locul lui Luke Saw. Fundasul Blackett se precipite in fata propriului careu, in minutul 69, Tadic paseaza catre Graziano Pelle, acesta  suteaza in bara din unghi, dar mingea revine la sarbul Tadic, care indeplineste o simpla formalitate in fata unei defensive ametite.

Viteza jocului se schimba brusc, dar fara rezultat pe tabela pentru gazde, chiar daca Juan Mata a avut doua mari ocazii de gol, printre care si o executie esuata din 5 metri. Partida se termina cu victoria la limita a oaspetilor, prima reusita a lui Southampton pe Old Traford in Premier League.

Reusita lui Tadic a fost si singurul sut pe poarta in aceasta intalnire, Manchester United cu Rooney, van Persie, Mata si Di Maria neavand solutii ala poarta lui Forster. De mentionat ca atacantul Falcao nu a fost nici macar rezerva la aceasta intalnire pentru Manchester United.

Cu aceasta victorie, echipa lui Florin Gardos urca pe locul 3 in clasament, avand 39 de puncte dupa 21 de etape.

Etichete:, , , , , , ,