Home » Handbal, National » Turneu Final, handbal junioare 3: Campioana din acest an s-a decis la un gol diferenta

turneu final brasov handbal junioare 3 Duminica s-a incheiat Turneul Final de handbal junioare 3, finala fiind disputata ACS Corona Brasov si CSS Caracal.

Turneul Final gaduit de  ACS Corona 2010 Brasov a inceput de miercuri, iar gazdele si CSS Caracal au castigat grupele din care au facut parte. Brasovul si Caracal au castigat si in semifinale, disputand duminica finala mare a turneului. Caracal a inceput mai bine finala, avand la pauza un avantaj de 3 goluri, 13-10,  dar elevele antrenate de Dumitru Berbece au reusit sa refaca diferenta si sa treaca la conducere in partea secunda, 15-14. Cu un portar in mare forma, Caracal trece din nou la conducere avand un gol diferenta cu un singur minut ramas de joc. Brasovencele nu fructifica urmatorul atac, iar oaspetele mentin apoi posesia pana la finalul de joc, reusind si victoria cu scorul de 22-21.

De mentionat si spectacolul oferit in meciul pentru locurile 7-8, partida dintre CS Mori Torok Ramnicu Valcea si CSS Viitorul Cluj Napoca fiind decisa dupa 2 serii de prelungiri si dupa aruncarile de departajare.

Iata rezultatele complete inregistrate la Turneul Final de handbal junioare 3:

Grupa I-a: CSS Tulcea, CSS Calarasi, CSS Caracal, CS Mori Torok Rm. Valcea;

CSS Tulcea-CS Mori Torok Ramnicu Valcea   29-24 (15-9)
CSS Calarasi-CSS Caracal   26-36 (13-16)
CSS Caracal-CS Mori Torok Ramnicu Valcea   29-24 (16-12)
CSS Tulcea – CSS Calarasi   30 – 23 (14-12)
CSS Calarasi – CS Mori Torok Rm. Vâlcea   30 – 27 (16-13)
CSS Tulcea – CSS Caracal   20-20 (11-10)

Grupa a-II-a: ACS Corona Brasov, CSM Ploiesti, CSS Viitorul Cluj-Napoca, ACS Olimpic Tg. Mures;

CSM Ploiesti-ACS Olimpic Tg.Mures   28-25 (15-12)
ASC CORONA BRASOV-CSS Viitorul Cluj Napoca   31-18 (14-7)
A.C.S. Olimpic Tg. Mures – C.S.S. Viitorul Cluj Napoca   25 – 22 (11-10)
CSM Ploiesti – ASC CORONA BRASOV   22 – 30 (10-15)
ACS CORONA BRASOV – ACS Olimpic Tg. Mures   31 – 22 (12-13)
CSM Ploieati – CSS Cluj Napoca   15 – 18 (7-10)

Pentru locurile 7-8

CS Mori Torok Ramnicu Valcea – CSS Viitorul Cluj Napoca 42 – 43 (39 – 39, 15 – 13)

Pentru locurile 5-6

CSS Calarasi – ACS Olimpic Targu Mures 26 – 10 (13-9)