Home » Fotbal, International » UEFA Champions League: Barcelona-Atletico 2-1, Bayern-Benfica 1-0. Suarez a fost omul serii

"FC Barcelona v Club Atletico de Madrid  - UEFA Champions League Quarter Final: First Leg" Marti, 5 aprilie, s-au disputat doua partide din sferturile de finala UEFA Champions League, Barcelona reusind sa revina de la 0-1, prin dubla lui Luis Suarez.

In derby-ul spaniol, pe Camp Nou, s-au intalnit Barcelona si Atletico Madrid, jocul fiind extrem de spectaculos.

In prima repriza, stilul ofensiv al Barcelonei a fost anihilat de trupa lui Diego Simeone, oaspetii fiind cei care au deschis scorul, in minutul 25. A fost o actiune rapida a madrilenilor, Koke  ii paseaza decisiv lui Fernando Torres, atacantul oaspetilor trimitand mingea printre picioarele lui ter Stegen. Acelasi Fernando Torres avea sa fie si eroul negativ al madrilenilor, dupa ce a fost eliminat in minutul 35, vazand cel de-al doilea cartonas galben. Chiar si in aceste conditii, catalanii nu au reusit sa ameninte poarta oaspetilor, tot madrilenii fiind mai periculosi in ofensiva.

Atletico a inceput in forta repriza secunda, dar dupa doua ocazii la poarta lui ter Stegen,  Barcelona a jucat cu totul altceva, domanindu-si categoric adversarul. Messi a incercat o executie pretentioasa, sutul din foarfeca fiind pe langa poarta. A urmat si o ocazie a lui Neymar, sutul sau il invinge pe Olbak, dar portarul oaspetilor este salvat de bara transversala.

Suarez a fost eroul gazdelor, atacantul uruguayan marcand de doua ori. Dupa un asediu de minute bune, gazdele egaleaza in minutul 63, cand Jordi Alba trimite puternic spre poarta, iar Suarez deviaza decisiv din interiorul careului mic. Tot Suarez avea sa marcheze si golul victoriei, in minutul 74, o reusita cu capul dupa centrarea perfecta a lui Dani Alvez.

Catalanii se impun cu 2-1, dar calificarea se va juca in retur, pe terenul celor de la Atletico.

In celalalt joc al zilei, Bayern Munchen a intalnit pe teren propriu formatia portugheza Benfica. Bavarezii au deschis rapid scorul in minutul 2, acesta avand sa fie si singurul gol al intalnirii. Spaniolul Juan Bernat a centrat, iar la finalizare s-a aflat chilianul Arturo Vidal, care a reluat decisiv cu capul. Gazdele au dominat teritorial, insa oaspetii n-au mai primit gol, avand si cateva ocazii bune la poarta lui Neuer. S-a terminat 1-0, iar bavarezi sunt favoriti la calificarea in semifinalele competitiei.

Returl sfeturilor de finala va avea loc miercuri, 13 aprilie.