Home » Fotbal, International » Uefa Champions League: Steaua-Ludogorets 1-0. Alexandru Chipciu marcheaza in minutul 88

steaua bucuresti champions leagueSteaua a castigat la limita, marti seara, cu bulgarii de la Ludogorets, in partida tur de pe Arena Nationala, singurul gol al intalnirii fiind marcat de Alexandru Chipciu, in minutul 88.

Steaua avea nevoie de o victorie in partida tur, pentru spera cu sanse reale la inca o calificare in grupele Uefa Champions League.

Desi stelistii au dominat la capitolul posesie, ocaziile au fost putine in prima repriza. Totusi, gazdele aveau sa beneficieze de o lovitura de la 11 metri, cand Sanmartean a fost faultat in careu, dupa o actiune personala. Alexandru Chipciu executa lovitura de pedeapsa, dar sutul sau telefonat a fost respins de portarul Vladislav Stoyanov.

Acelasi Chipciu are o ocazie in ultimul minut al primei reprize, dar sutul sau la coltul lung este respins de acelasi Stoyanov.

Bulgarii raspund in partea secunda, cand au fost aproape de a deschide scorul, la 3 minute de la reluare, Aleksandrov suteaza puternic la coltul scurt, mingea deviata de Arlauskis lovind si bara laterala.

Stelistii au reinceput dominarea, iar presiunea a crescut la poarta bulgarilor. Dupa ale cateva oportunitati, a venit si singurul gol al partidei, Alexandru Chipciu, reparandu-si greseala de la penalty. Neobositul Lucian Sanmartean centreaza in careu, Szukala recentreaza, iar Chipciu trimite cu sete la coltul lung.

Iancu a avut ultima ocazie de gol, cu un sut respins de portarul bulgar, pericolul fiind inlaturat total de fundasul Cosmin Moti.

Asadar, Steaua se impune in prima mansa a playoff-ului si porneste cu prima sansa inainte de returul din Bulgaria, pentru accederea in grupele Champions League.

Etichete:, , , , , , , , ,