Home » Handbal, National » Vezi declaratiile celor doi antrenori dupa partida Corona Brasov-HCM Baia Mare 29-28 (13-15)

bogdan burcea costica buceschi Corona Brasov a invins, joi seara, campioana HCM Baia Mare, in primul joc din cadrul etapei a-V-a de handbal feminin, la capatul unui joc echilibrat, cu multe rasturnari de situatii.

Iata ce au declarat cei doi antrenori pentru jurnalsportiv.ro:

bogdan burcea corona brasov  Bogdan Burcea – Corona Brasov (foto: Ramona Hriscu) : “A fost un meci tensionat, cu doua echipe valoroase, campioana si vicecampioana. Scorul a fost oscilant, insa, in repriza a doua, consider ca echipa mea a dominat net echipa din Baia Mare. (Intrebat daca mai credea ca echipa poate remonta diferenta de pe tabela) Bineinteles ca am crezut ca putem reveni. De aceea ne-am pregatit pentru un meci de 60 de minute. Oscilatiile de scor erau inerente prin prisma faptului ca Baia Mare este o echipa foarte valoroasa. Pregatirea pe parcursul celor a 3 luni de zile si-a spus cuvantul”.

costica buceschi Costica Buceschi – HCM Baia Mare: “Un meci care, din punctul meu de vedere, a fost pierdut de noi, pentru ca am condus in cea mai mare parte a timpului. Am avut o diferenta de 5 goluri in prima repriza si de 4 goluri in cea de-a doua, dar am facut multe greseli. Au jucat atat cat le-am dat noi voie sa joace. Cat timp am respectat ce-am pus la punct inainte de meci, Corona a fost la o diferenta de 5 goluri. Au fost situatii tratate usor de noi, pe care Corona a stiut sa le speculeze. Este o echipa care va juca foarte bine in meciurile de acasa cu echipele puternice, iar in celelalte, din deplasare, le vor juca la extreme. Asa cum am patit anul trecut, speram ca acest dus rece sa ne trezeasca. Bine ca s-a intamplat acum, pentru ca meciurile cu adevarat importante pentru noi incep din luna octombrie, cel din 5 octombrie cu CSM-ul si cele din Champions League.  Campionatul din sezonul acesta se va juca intre noi, Brasov si CSM, ordinea spusa fiind data de clasamentul de anul trecut, nu de altceva. Fiecare echipa din cele 3 isi vor juca suta la suta meciurile de acasa. Cine pierde meciurile de acasa va pica pe locul 3″.