Home » Handbal, National » Victorie de moral pentru baimarence: HCM Baia Mare – HCM Roman 26-15 (9-5)

Victorie de moral pentru baimarence: HCM Baia Mare – HCM Roman 26-15 (9-5)

HCM Baia Mare handbal feminin HCM Baia Mare s-a impus la 11 goluri diferenta in intalnirea de sambata cu HCM Roman, dupa o prima repriza cu putine goluri marcate (9-5).

Cele doua formatii au inceput partida, din cadrul etapei a saptea, transmisa in direct pe Digi Sport 1, cu multe ratari si cu parade inspirate ale portarilor Paula Ungureanu si Viktoriya Tymoshenkova.

Primul gol a fost marcat de abia in minutul 8, de Alexandra Do Nascimento, brazilianca debutatand  in acest joc Liga Nationala. Gazdele au condus  cu 5-3 in minutul 15, dar a mai urmat o perioada saraca in goluri, cu doar doua reusite pentru baimarence in 10 minute de joc si fara gol marcat pentru echipa oaspete. Dupa o prima repriza in care cele doua formatii s-au aparat compact, dar in care s-au facut si multe greseli individuale, avantajul gazdelor era de 4 goluri, 9-5.

In repriza secunda, Costica Buceschi a folosit tot lotul avut la dispozitie, lucru benefic pentru gazde, care s-au distantat la 20-12 in minutul 50, victoria revenind echipei baimarene la 11 goluri diferenta.

Tanara Bianca Tiron a impresionat in mod placut cu 5 goluri marcate pentru gazde, iar Paula Drutu a punctat tot de 5 ori pentru formatia oaspete. Pentru echipa baimareana aceasta victorie poate fi un semn bun, urmatoarea partida pe teren popriu avand loc, in etapa a-IX-a, in fata echipei CSM Bucuresti.

Pentru romascance aceasta este cea de-a doua infrangere in campionat, iar pentru elevele antrenate de Constantin Pera urmeaza o noua deplasare, etapa viitoare, la nou promovata SC Muresul Tg. Mures.

HCM Baia Mare: Paula Ungureanu (min. 1-30), Barbara Arenhart (min.31-58), Yulia Dumanska (58-60) – Bianca Tiron (5), Alexandra Do Nascimento (4), Laura Oltean (4), Eliza Buceschi (4), Ksenia Makeeva (4), Ekaterina Davydenko (2),  Gabriela Szucs (1), Valentina Ardean Elisei (1), Camilla Herrem (1), Adriana Nechita, Liliya Artsiukhovich, Anastasia Lobach, Timea Tatar. Antrenor principal: Costica Buceschi. Antrenor secund: Magdalena Kovacs.

HCM Roman: Paula Visan, ViktoriyaTymoshenkova Andreea Polocoser – Diana Drutu (5), Ana Maria Horobet (4 goluri), Lacramioara Cilici, Ana Maria Iuganu (2), Mirela Vilcu, Oana Chitacu, Daniela Crap, Daniela Babeanu (1), Carmen Stoleru (1), Raluca Agrigoroaei, Iasna Toscovic (1), Gabriela Mihalschi (1). Antrenor principal: Florentin Pera; Antrenor secund: Viorel Lazar.

Evolutia scorului – min.5: 0-0, min.10: 1-1, min.15: 5-3, min.20: 6-3, min.25: 7-3, min.30: 9-5, min.35: 11-8; min.40: 13-10; min.45: 16-11, min. 50: 20-12, min.55: 23-12, min. 60: 26-15;