Home » Fotbal, International » Victorie in Feroe si calificare la Euro 2016: Insulele Feroe – Romania 0-3 (0-2)

romania Nationala Romaniei de fotbal masculin a jucat in deplasare in ultima etapa, in Insulele Feore, tricolorii reusind victoria cu 3-0 si automat si calificarea la Campionatul European din Franta 2016.

Romania avea nevoie de o victorie in ultima etapa din grupa F pentru calificarea directa la Campionatul European de fotbal desfasurat in anul 2016 in Franta.

Anghel Iordanescu, aflat la meciul cu numarul 94 din postura de antrenor al nationalei, a facut 4 modificari inspirate in primul 11 fata de meciul cu Finlanda.

Tricolorii au inceput in forta jocul, iar Constantin Budescu inscrie rapid, in minutul 4, printr-un sut la coltul lung de la aproximativ 17 metri, dupa o centrare pe jos a capitanului Razvan Rat.

Feroezii nu au cedat jocul si au pus in cateva randuri probleme in atac. Cea mai mare ocazie a avut loc in minutul 35, cand Nattestad trimite inexplicabil din 5 metri pe langa poarta. Scorul pauzei avea sa fie 2-0 pentru Romania, Constantin Budescu reusind dubla in primul minut de prelungiri, cu un sut centrare ce l-a pacalit pe portarul gazdelor, Nielsen.

In repriza secunda, Romania mai marcheaza inca o data, dupa un un-doi cu Stancu, Maxim inscrie cu un sut la coltul lung de la aproximativ 11 metri. Nu s-a mai intamplat nimci pana la finalul partidei, iar Romania se impune cu 3-0 in deplasare, victorie ce asigura tricolorilor prezenta la Euro 2016. De mentionat ca Romania nu a pierdut niciun meci in aceste preliminarii, primind doar doua goluri in cele 10 partide disputate.

Grecia a invins pe teren propriu ocupanta locului 3 in grupa, Ungaria, dupa un meci spectaculos, incheiat cu scorul de 4-3 (1-1)., iar Irlanda de Nord a remizat in deplasare, in Finlanda, 1-1 (0-1).

Dupa toate cele 10 etape disputate in grupa F, Irlanda de Nord termina grupa pe primul loc, cu 21, de puncte, fiind urmata de Romania, cu 20 de puncte. Ungaria termina grupa pe locul 3 care duce la barajul de calificare.

Grecia a bifat o contraperformanta, fiind primul cap de serie din istoria preliminariilor care termina grupa de calificare pe ultima pozitie.

Clasament final grupa F: 1) Irlanda de Nord 21 p.; 2) Romania 20 p.; 3) Ungaria 16 p.; 4) Finlanda 12 p.; 5) Insulele Feroe 6 p.; 6) Grecia 6 p.;