Home » Fotbal, International, National » Adio Mondial! Romania-Grecia 1-1

Adio Mondial! Romania-Grecia 1-1

romania grecia 1-1 Nationala Romaniei de fotbal avea o misiune dificila in fata formatiei similare a Greciei, tricolorii fiind nevoiti sa castige la cel putin doua goluri diferenta dupa infrangerea suferita in meciul tur cu 1-3.

Desi spectatorii au venit in numar mare sa incurajeze echipa nationala, jocul nu a fost prea animat, grecii inchizand foarte bine jocul. Mai mult, formatia elena avea sa deschida scorul in minutul 23, Matel scotandu-l din offside pe Mitroglu, atacantul grec marcand apoi, simplu, pe langa Tatarusanu. Astfel, dupa o repriza fara solutii, Romania avea nevoie sa marcheze 3 goluri pentru a duce partida in prelungiri.

La 10 minute dupa pauza, vine si golul egalizator, Torosidis loveste puternic mingea pentru a evita o actiune la care au participat Torje si Maxim, dar balonul ajunge in propria poarta.

Spectatorii prind viata si isi incurajeaza din nou echipa nationala, dar elevii lui Victor Piturca nu reusesc sa desfaca apararea oaspetilor, in minutele ramase de joc, grecii reusind calificarea dupa 3-1 pe teren propriu si 1-1 pe Arena Nationala.

Astfel, nationala Romaniei mai pierde o calificare la Mondiale,  in dauna Greciei, o echipa mult mai ordonata, mai determinata si mai experimentata in gestionarea momentelor dificile.

Romania: Ciprian TATARUSANU – Alexandru MATEL, Razvan RAT (26′ Iasmin LATOVLEVICI), Vlad CHIRICHES (C), Ovidiu HOBAN, Ciprian MARICA, Cristian TANASE, Gabriel TORJE ( 56′ Marius NICULAE), Dorin GOIAN, Bogdan STANCU (86′ Gheorghe GROZAV ), Alexandru MAXIM