Home » Fotbal, International » Au facut scor! Liverpool – Arsenal 5-1

Au facut scor! Liverpool – Arsenal 5-1

liverpool arsenal 5-1 Liverpool a reusit o victorie zdrobitoare pe Anfield, cu scorul de 5-1, in fata lui Arsenal, gazdele avand o prima repriza de vis, cu 4 goluri marcate in primele 20 de minute de joc.

Desi Arsenal se situa pe prima pozitie inaintea acestei etape, cu 55 de puncte in 24 de jocuri, jucatorii lui Liverpool au inceput extrem de determinati partida. Gazdele au marcat chiar in primul minut de joc, mai exact in secunda 51, prin Martin Skrtel cu un sut cu dreptul din interiorul careului, din centrarea lui Steven Gerrard. Din nou se repeta configuratia de la primul gol, in minutul 10, cand Skrtel reuseste dubla, de aceasta data cu capul, tot din centrarea lui Gerrard. Gazdele nu fac pasul inapoi si marcheaza golul 3 in minutul 17, prin Raheem Sterling, atacantul punctand din pasa lui Luis Suarez, cu un sut cu dreptul din interiorul careului mic.  Si “cormoranii” tot nu au renuntat la ofensiva, reusind si golul 4, prin Daniel Sturridge, in minutul 20, cu un sut cu piciorul stang din afara careului, din pasa lui Coutinho. Gazdele se duc la cabine cu un 4-0 surprinzator si  reusesc inca un gol in repriza secunda, Sterling realizand si el dubla cu un sut cu dreptul din interiorul careului. Oaspetii reusesc golul de onoare, in minutul 69, cand Mikel Arteta transforma cu siguranta din penalty.  Dupa un joc alert cu multe situatii de gol, gazdele se impun categoric in aceasta partida, cu 5-1 in fata “tunarilor”, precedanta intalnire in care cormoranii au marcat 5 goluri in poarta lui Arsenal, avand loc in 1964.

Cu aceasta victorie Liverpool ajunge la cota 50 de puncte in Premier League, in timp ce Arsenal pierde primul loc in clasament, Chelsea avand 56 de puncte, cu unul mai mult, dupa victoria cu 3-0 reusita in fata lui Newcastle.

Etichete:, , , , , , ,