Home » Fotbal, International » Barcelona-Atletico Madrid 1-1. Madrilenii sunt campioni in Primera Division!

Barcelona-Atletico Madrid 1-1. Madrilenii sunt campioni in Primera Division!

atletico madrid Atletico Madrid este noua campioana a Spaniei, dupa egalul obtinut la Barcelona in ultima etapa din Primera Division.

In ultima etapa din Primera Division, s-au intalnit pe Camp Nou, in aceasta seara, Barcelona si Atletico Madrid, oaspetii avand nevoie de un egal pentru a deveni noua campioana in Primera Division. In cazul unei infrangeri, Barcelona egala la puncte si devenea, din nou, campioana a Spaniei.  Sansele oaspetilor pareau sa se miscoreze dupa primele 23 de minute, cand  antrenorul Diego Simeone facuse, deja, doua schimbari din cauza accidentarilor lui Diego Costa si Arda Turan, in locul lor intrand Adrian Lopez si Raul Garcia.

Barcelona parea in grafic in minutul 33, cand Alexis Sancez a reusit un gol splendid, o torpila la coltul scurt, dupa o actiune la care au mai participat Fabregas si Messi. Echipa lui Diego Simeone avea sa aduca golul decisiv, la doar 4 minute de la reluare dupa un corner. Diego Godin se inalta peste toata apararea catalana si marcheaza cu capul in poarta veteranului Pinto.

Dupa acest gol, gazdele au urcat in atac, dar nu au reusit sa gaseasca spatii in apararea madrileana. Tata Martino incearca mutarea decisiva, in minutul 63, cand Neymar a intrat pe teren in locul lui Pedro. Un minut mai tarziu, Messi reuseste sa marcheze in poarta madrileana, dar golul este anulat corect datorita pozitiei de ofsaid a atacantului argentinian.

Gazdele nu mai marcheaza pana la finalul partidei si Atletico Madrid cucereste cel de-al zecelea titlu de campioana a Spaniei, primul fiind obtinut in sezonul competitional 1939-1940.

Pentru Atletico emotiile nu s-au incheiat, miercuri avand loc si finala Champions League din acest sezon, iar trupa lui Diego Simeone intalneste marea rivala, Real Madrid.