Home » Fotbal, International » Barclays Premier League: Liverpool si Manchester United fac egal in deplasare, Manchester City invinge la scor Tothenam.

manchester city tottenham 6-0 In cadrul etapei a-XII-a din campionatul Angliei, Liverpool si Manchester United au bifat doar un rezultat de egalitate in deplasarile avute la Everton, respectiv  Cardiff City, in timp ce Manchester City a invins pe teren propriu Tottenham, cu 6-0.

Everton si Liverpool au oferit un joc spectacol, cormoranii egaland in minutul 89, prin reusita lui Sturridge.  Coutinho (min.5) a deschis scorul pentru oaspeti cu un sut de la marginea careului mic, gazdele egaland 3 minute mai tarziu prin Kevin Mirallas, dupa un corner. Luiz Suarez ii readuce pe oaspeti in avantaj cu o reusite din lovitura libera, dar gazdele trec la conducere cu 8 minute inainte de final, prin dubla lui Romelu Lukaku, atacantul belgian fiind imprumutat de la Chelsea. Cormoranii nu cedeaza si reusesc egalarea prin golul marcat de Surridge din centrarea lui Gerard.

Cardiff City reuseste o semi surpriza in compania campioanei Manchester United,  “diavolii rosii” conducand cu 1-0 si 2-1. Gazdele egaleaza in minutul 90cu o lovitura de cap precisa trimisa de Kim, jucator ce a intrat pe teren din minutl 77.

Manchester City a avut o zi de exceptie duminica, reusind o victorie categorica in fata formatiei Tottenham. Duelul din teren al romanilor Pantilimon si Chiriches nu a avut loc, fundasul nationalei Romaniei fiind doar rezerva in aceasta partida. Jesus Navas a deschis scorul pentru gazde, chiar din primul minut, avantajul fiind majorat in minutul 34 dupa un autogol al lui Sandro. Aguerro reuseste dubla in minutele 41 si 50, Negredo marcheaza si el in minutul 55, pentru ca tabela sa se inchida la 6-0 in minutul 90, autor tot Jesus Navas.

Cu aceasta victorie, City acumuleaza 22 de puncte cu 6 mai putin decat liderul Arsenal care a invins cu 2-0 in aceasta etapa, formatia Southampton.